Razantní pokles německé vyhlášené ceny se zastavil. Nový základ pro výpočet cen je stále 1,48 €/kg JUT za tepla. Zatímco minule zlevňovalo Německo a Dánsko se drželo beze změny, tentokrát se situace obrátila a dánská cena se snížila o 60 ore (8 centů). Tak jako obvykle, i tentokrát se drtivá většina evropských zemí podřídila trendu z Německa a ceny na burzách se v průběhu týdne snižovaly. Jediným, kdo si udržel optimistický pohled, je Itálie, kde prasata zdražila o 2 centy.
Ačkoli se v minulém týdnu čekala reakce na propad cen v Německu, jatečná prasata u nás stále ještě mírně zdražovala. Dostala se na 39,40 Kč/kg, což je nejlepší cena od začátku loňského srpna. V týdnu, který právě končí, se však již situace obrátila a cena klesla. Statistiky však zatím nejsou k dispozici.
Průměrná cena od začátku roku se stále posunuje vzhůru tempem přibližně 20 haléřů týdně. Po 24 týdnu byla 34,75 Kč/kg JUT.
Pro příští týden se situace uklidňuje i na našich jatkách. Jatka Český Brod sice snižují cenu o korunu, ale tím se jen srovnávají s jatkami, které to udělali už v minulém týdnu. Ostatní ceny nemění, takže se v České republice prodávají prasata za 37-39 Kč/kg.
Cena v Evropě je závislá na tom, jak se daří exportu. A právě ten je, podle vyjádření zástupců masného průmyslu z Německa, důvodem poklesu cen v minulém týdnu. Ceny prasat v Číně padají obrovskou rychlostí a to se nutně musí projevit i na cenách, za které je vepřové maso sháněno na zahraničních trzích. Kromě Evropanů se pod stejný tlak dostali i chovatelé prasat ve Spojených státech. Cena na komoditních burzách spadla o maximální povolenou částku. Snížení ceny v Asii je logickým odrazem toho, že se přes problémy daří zvyšovat produkci. Podle vyjádření tamních vládních organizací se stavy dostávají pomalu na úroveň před epidemií AMP. Jen samotné porážky v květnu se, ve srovnání s loňským rokem, zvýšily o 44%. Kvůli stabilizaci rychlého pádu cen jatečných prasat dokonce čínská vláda zvažuje zahájení nákupu do státních rezerv.