06.08.2003 | 09:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata v kraji chmelnic

Minulé týdny a měsíce pořádně zahýbaly kromě jiného i trhem s vepřovým masem. Po intervenci zainteresovaných agrárních organizací v Chotěboři se situace mírně zlepšila. Odhlasovaná minimální cena 30 Kč za kilogram je ale stále pod úrovní výrobních nákladů většiny podniků zabývajících se chovem prasat.

Do společnosti Animo Žatec, a. s. zabývající se kromě jiného i produkcí vepřového masa, jsme zavítali spolu s jejím ředitelem Ing. Vladimírem Petrů.
Animo Žatec, a. s. je firma specializující se na živočišnou výrobu. V jejím sortimentu najdeme kromě již zmíněného chovu prasat i chov nosnic a výkrm brojlerů. Obrat firmy se v roce 2002 pohyboval kolem 400 miliónů korun.
Prasata hlavní komoditou
Divize prasat má tři závody – Lišany, Vroutek a Zlonice, kde jsou zastoupeny všechny kategorie zvířat. Ve stájích společnosti se ročně odchová zhruba 80 000 selat a do masokombinátů se dodá kolem 8000 tun vepřového masa. Do roku 2002 probíhal prodej masa přes Agropork, v současnosti je připraveno nové odbytové družstvo Ohře.
Šlechtitelský chov prasnic bílého ušlechtilého má kapacitu 80 kusů, v rozmnožovacím najdeme 300 matek a stav prasnic v užitkovém chovu je 3000 kusů. Finálním produktem dodávaným na jatka je hybrid BU x L x Pi. Podle Ing. Petrů má podnik uzavřený obrat stáda, který je kromě kvalitních zaměstnanců a ucelené koncepce rozvoje podniku jednou z hlavních předností Anima.
Nové technologie výhodou
Samotná rekonstrukce proběhla v rámci první vlny programu Sapard. Například prasnice získaly 630 nových porodních míst s veškerým komfortem. Pro všechny kategorie se používá tekuté krmení, které umožňuje plynulou změnu poměru krmených směsí podle růstové křivky a například i individuální medikaci.
U prasat ve výkrmu se používají směsi s označením V1 a V2, přičemž se začíná se stoprocentním podílem směsi V1 a končí se 100 procenty V2. Konverze krmiva se při tomto způsobu a finální hmotnosti 108 kg pohybuje okolo tří kilogramů.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down