30.06.2003 | 10:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata v Přerově

Expozice prasat na výstavišti v Přerově tvořilo 110 jedinců všech kategorií. Ze čtrnácti kanečků mateřských plemen bylo devět plemene bílé ušlechtilé (BU) a pět jedinců plemene landrace (L). Otcovská plemena byla zastoupena dvěma kanečky duroc (D), čtyřmi kanci pietrain (P) a plemenem bílé ušlechtilé otcovská linie v počtu čtyř kusů. Jako další se předvedli hybridní kanečci syntetické linie 48 a syntetická linie 68. Z prasniček se představila plemena bílé ušlechtilé, pietrain, duroc, landrase a kolekce kříženek BU x L.

Šampiónem výstavy a nejlepším kanečkem otcovských plemen byl vyhlášen kanec plemene duroc akciové společnosti ZP Otice pocházející z chovu Uhlířov na Opavsku. Kaneček je narozen v prvním vrhu, v počtu 10 selat všech, z toho 9 živých a 9 odchovaných. Za exteriér byl ohodnocen pěti body, což je hodnota nejvyšší. Otcem kance je Druid 1- přímý import z Dánska. Celkovou plemennou hodnotou se řadí do 5 % nejlepších zvířat daného plemene v ČR, procento libového masa dosáhl v ultrazvukovém měření 63,6 %, s výškou hřbetního tuku 0,65 cm a celoživotním přírůstkem 694 g denně.
V kategorii nejlepší kanec plemene bílé ušlechtilé se jako první umístil kaneček linie Atol Zemědělské akciové společnosti Nalžovice. Plemeník je narozen 27. září 2002. Průměr matky ze čtyř vrhů je 13,5 všech narozených selat (12,5 živě, 11,8 dochovaných.). Jedinec dosáhl průměrný přírůstek v odchovu 715 g za den. Jeho plemenná hodnota odpovídá 5 % TOPu. Výbornému exteriéru s korektním postojem všech končetin odpovídala známka 4 body. Kaneček byl ohodnocen výběrovou komisí vyvolávací cenou 50 000 Kč.
U plemene BU byla dále hodnocena subpopulace BU SPL (bílé ušlechtilé superplodná linie). Šlechtitelský cíl linie je stanoven na 15 živě narozených selat, dále se požaduje velký tělesný rámec a struky v počtu 8/8. Jako nejlepší byl vyhlášen kaneček linie Danken po otci Danken 24, který se narodil v Milotickém hospodáři, spol. s. r. o., v okrese Přerov. Kaneček se v testu vlastní užitkovosti prezentoval průměrným denním přírůstkem 752 g. V unifikovaném testu dosáhl kanec denního přírůstku 1321 g. Celková plemenná hodnota je 1482 a kaneček se řadí v tomto plemeni do 10 % TOPu.
V plemeni landrase zvítězil u výběrové komise kaneček s katalogovým číslem 21 chovatele Miroslava Vyorala z Brumlovic. Kaneček linie Decibel se narodil v pátém vrhu, kde matka porodila 16 všech, z toho 15 živých selat. Jedenáct z nich dochovala. Mléčnost matky byla úctyhodných 77 kg. Průměrný denní přírůstek kance byl 731g, libová svalovina 64,3 % a výška tuku 0,6 cm. Celková plemenná hodnota zvířete je 1980 bodů, což odpovídá 10 % TOPu v ČR.
Kanec linie Arab akciové společnosti ZP Otice byl hodnocen v Přerově jako nejlepší za plemeno bílé ušlechtilé otcovská linie. Výborným exteriérem, alelou pro odolnost vůči stresu, průměrným denním přírůstkem 685 g a celkovou plemennou hodnotou 1038 bodů se řadí mezi 15 % nejlepších v ČR.
Již třetí cenu, tentokrát za nejlepší kolekci prasniček BU převzali opět chovatelé ZP Otice, a. s. Dvojí ocenění obdržela společnost Oryx, s. r. o., Služovice, a to za nejlepší kolekci plemenných kanečků a kolekci čistokrevných plemenných prasniček otcovských plemen. Pohár za kolekci plemenných prasniček plemene landrase putoval do Bouzovské zemědělské a. s. V neposlední řadě se ocenění a diplom předával společnosti Agras, a. s., Želátovice za prasničky F1 generace syntetické linie 68.
Svaz chovatelů prasat v Čechách a na Moravě poskytl pro šampióna výstavy finanční ocenění ve výši 10 000 Kč. Diplomy a poháry majitelům oceněných zvířat předával Ing. Jaroslav Hajda, CSc., předseda Svazu. Komentář četli a hodnocení prováděli Ing. Lubomír Vítek a Ing. Filip Offenbartl z akciové společnosti Genoservis Olomouc.

Lukáš Rytina
Foto autor

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down