21.05.2004 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prasata z Opavska vyhrávají vavříny

Prasata s dobrou zmasilostí produkují v zemědělském podniku Otice. Výborné chovatelské zkušenosti předvedli tito chovatelé na letošním brněnském veletrhu Techagro - Animal Vetex – Silva Regina. Na přehlídce zazářily téměř všechny kategorie prasat.

Zemědělský podnik Otice, a. s. v okrese Opava hospodaří na téměř 3000 ha zemědělské půdy. V rostlinné výrobě kromě klasických plodin jako je pšenice, ječmen, cukrovka nebo řepka, pěstují také kmín, mák i semena trav. Kukuřici využívají v systému LKS. Značná část tržeb podniku pochází ze živočišné výroby, chovají 800 krav a 550 prasnic. Všechny prasnice jsou zařazené v kontrole užitkovosti. V Oticích mají nukleový chov plemene bílé ušlechtilé, šlechtitelský chov otcovských plemen – duroc, rezervní šlechtitelský chov bílého otcovského a landrase a chovy rozmnožovací. Ročně prodávají zhruba 200 plemenných kanců do produkční sféry, tj. na inseminační stanici Grygov a do severomoravských podniků a kolem 2000 prasniček F1 generace.
Na jatka dodávají z Otic vybraná prasata ve váze od 100 do 120 kg, která dosahují zmasilosti 56 až 58,5 %. „Dobrá zmasilost je však výsledek nejen genotypu, ale i zdraví a výživy,“ upozorňuje ředitel podniku Ing. Oldřich Planka.
V chovu prasat v Oticích plošně nemedikují ani nekrmí antibiotika. Snaží se udržet výborný zdravotní stav, a proto například nenakupují plemenná zvířata, ale pouze inseminační dávky.

Nejlepší z vystavovatelů prasat
Výborné chovatelské zkušenosti a vynikající přípravu předváděných zvířat dokumentují i výsledky z letošního brněnského veletrhu Techagro - Animal Vetex – Silva Regina, v jehož rámci se konala i přehlídka a vyhodnocení plemenných kanečků.
V kategorii otcovských plemen zazářil v Brně otický duroc s číslem 3351037 (katalogové číslo 9) po otci Darel 21, který se zároveň stal i celkovým šampiónem výstavy. Hodnotitelé u něj vyzdvihli zvláště výborný užitkový typ, harmoničnost, příkladný temperament i funkční vlastnosti. Vynikající exteriér tohoto zvířete ocenili nejvyšší známkou.
V kategorii hybridních kanečků určených pro C pozici zvítězil představitel linie BO x Dc, která se používá zvláště na severní Moravě. Tohoto plemeníka s číslem 3481749 (katalogové číslo 20), rovněž ze ZP Otice a. s., vzniklého křížením O: Dantes 39 a OM: Achiles 43 ocenila komise pěti body za zevnějšek a vyhlásila jej vítězem hybridních kombinací.

Mateřská populace
Jako poslední vyhodnotila komise kolekci nejlepších prasniček – i v této kategorii si vavříny také odnesli chovatelé ze ZP Otice, a. s.. Prasničky pocházely vesměs ze švédské linie Bonduel a vyznačovaly se výbornou uniformitou, dobrým užitkovým typem, mechanikou pohybu a výtečně vyvinutými zevními pohlavními orgány i mléčnými lištami.
Zemědělský podnik Otice tedy zvítězil téměř ve všech kategoriích přehlídky prasat s výjimkou kanečků mateřských plemen.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down