Na řadě odborných seminářů pořádaných pro producenty jatečných prasat v souvislosti se zavedením klasifikace SEUROP, založené na principu zpeněžování jatečných těl prasat podle zmasilosti, se mimo jiné opakovaně zdůrazňuje: masná užitkovost má vyšší stupeň heritability, přičemž není zaznamenán heterozní efekt. Jinými slovy to znamená, že masná užitkovost potomstva hybridních prasat je výsledkem intermediální dědičnosti, kde platí, že součet procentických podílů libového masa matky a otce dělený dvěma se rovná zmasilosti potomstva.
Pokud by se uvedené tvrzení zobecnilo, znamenalo by to, že při současně dosahovaném průměru 54 % libového masa u mateřské populace v kombinaci s otcovskou linií např. s 56% podílem libového masa, by všechna prasata z užitkových chovů dosáhla vynikajícího průměru 55 % se zařazením do třídy E.
Skutečnost je však jiná. Uvedený vzor a systém má platnost pouze pro šlechtitelské chovy při produkci čistokrevných samčích a samičích populací. Realita v užitkových chovech, které produkují více než 95 % ročního objemu výroby jatečných prasat, se však z dále uvedených důvodů zcela liší.
Více si přečtete v květnovém Farmáři