Předvadiště v Řepči ožilo tentokrát na podzim

XIX. ročník výstavy plemenného skotu a X. den techniky se uskutečnil 14. září. Součástí letošního ročníku byl také XIV. ročník Národní výstavy českého strakatého skotu.

Nejlepší předvedená prvotelka byla z Nahořanské a. s. Plemenice 302 409 952 je dcerou býka Zauber ZEL-116. Jedná se o prvotelku většího rámce, s dobrými šířkami, kvalitními končetinami a vemenem. Nejlepší druhotelka byla čísla 293 163 952 po býku Wille HG-329. Hodnotitel vyzdvihl její vynikající šířky a hloubky, širokou záď a kvalitu vemene a končetin. Mezi plemenicemi na třetí a čtvrté laktaci vybral jako tu nejelegantnější a nejvyrovnanější dojnici číslo 427 352 961, z VOD se sídlem v Kámeně, po otci Hupsol HUS-005. Ve skupině krav na páté a vyšší laktaci, zvítězila 400 410 961 z otce Ilion RAD-265, která pochází z chovu PROAGRA Radešínské Svratky a. s. Obdivuhodná je především extrémními hloubkovými rozměry, velmi dobrým osvalením a velmi kvalitním vemenem.

Jako nejlepší kolekce byla vyhodnocena skupina krav z VOD se sídlem v Kámeně, u které hodnotitel vyzdvihl užitkový typ, osvalení a kvalitu končetin a vemen. Ocenění za nejlepší vemeno získala plemenice 405 740 921 ze ZS Nalžovice, a. s. po otci Cardiff AMT-070. Jeho předností je především celková elegance, souměrnost, výrazně vyjádřený závěsný vaz, upnutí vemene a rozmístění struků.

O titulu šampiónky rozhodl výrazně lepší exteriér, stejně jako  lepší výstavní kondice s optimálním osvalením a stala se jím druhotelka po otci Wille. O titul starší šampiónky se utkala plemenice na čtvrté laktaci a plemenice na laktaci šesté. Při slovech hodnotitele, který říkal, že šampiónkou této kategorie se stane dojnice velmi moderního užitkového typu, elegantní a harmonická, s fantastickým vemenem, velmi dobrým osvalením a končetinami, bylo pozorným návštěvníkům již jasné, že vítězkou se stala dcera Hupsola z VOD se sídlem v Kámeně.

Holštýnský skot si svůj letošní šampionát už odbyl na brněnském výstavišti, takže pro něho se jednalo jenom o jednu z regionálních výstav. Jejich hodnocení se ujal Ing. Jaroslav Blatský, bonitér holštýnského skotu z ČMSCH, a. s.

Z prvotelek se hodnotitelovi nejvíce líbila Rolnická Čiperka, čísla 572 690 931 ze Zemědělské farmy Rolnička Lipanovice po otci Aliance NXA-353. Jedná se o velmi vyrovnané zvíře, s výbornými hloubkovými a šířkovými rozměry, pevnou hřbetní linií, pěkně upnutým vemenem s výrazným závěsným vazem. Mezi druhotelkami si vítězství odnesla reprezentantka ZD „Vysočina“ Želiv. Tato plemenice 559 871 961, dcera býka Dorcy NEO-292, se vyznačovala harmonií tělesné stavby, výškou upnutí zadního vemene, stejně jako její texturou a hloubkou. Z dojnic na třetí a čtvrté laktaci hodnotitele nejvíce zaujala dcera býka Massey NEA-844 jménem Cihlář Cilka (365 604 921) z chovu Ing. Radka Cihláře. Jednalo se o zvíře mladistvého vzhledu, kvalitního vemene a suchých končetin. O titul vítězky starších krav se utkaly mezi sebou druhotelky až plemenice na čtvrté laktaci. Toto ocenění nakonec získala druhotelka ze Želivy.

Ve finále o nejlepší vemeno hodnotitele jednoznačně přesvědčila Rolnická Čiperka, jejíž vemeno se vyznačovalo výbornou výškou a šířkou zadního upnutí, utvářením předního vemene, výrazným závěsným vazem i ideálním rozmístěním struků. A stala se také vítězkou plemene v rámci celé výstavy.*

Marie Ondráková

Foto Jindřich Škopek

 

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down