08.06.2004 | 11:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přehlídka plemeníků v Neustadtu

Plemenní býci se stejně jako v předchozích letech předvedli bavorským i jiným chovatelům v Neustadtu an.d A. Prezentovalo se tam sedmdesát pět výborně připravených plemeníků, převážně plemene fleckvieh. O významnosti této akce svědčí kromě jiného skutečnost, že organizace BVN, která je pořadatelem přehlídky a kterou vlastní tamní farmáři, prodá kolem milionu inseminačních dávek za rok. To je obrat odpovídající zhruba obratu v celé České republice.

Letošní akci tradičně 1. května zahájila malá skupinka – tři býci gelbvieh. Toto plemeno patřilo dříve ve Fransku k nejrozšířenějším. Zvířata jsou plášťově zbarvená, obvykle se světlejším mulcem. Vyznačují se středním až velkým rámcem, dobrým osvalením a silnou kostrou. Až do konce druhé světové války se šlechtila na trojstrannou užitkovost. Průměrná mléčná užitkovost se aktuálně pohybuje kolem 5000 kg mléka se 4 % tuku a 3,7 % bílkovin. Přírůstek ve výkrmu dosahují okolo 1250 gramů denně. Ročně prodá BVN okolo 5000 inseminačních dávek gelbvieh.
Bezrozí masní
plemeníci fleckvieh
V Neustadtu byli k vidění dva bezrozí masní plemeníci - Jocker a Laki 2. Po jejich inseminačních dávkách je poptávka i ze zahraničí, mimo jiné z USA. Nabídka dávek bezrohých fleckvieh býků je však určena nejen pro chovatele v masných systémech, ve kterých je samozřejmostí, ale i pro dojná stáda. Jeden ze synů Romela, předvedený později, byl také heterozygotně bezrohý.
V Německu se index RZV pro masné fleckvieh počítá z růstových hodnot telat. Býci pro dojná stáda mají určenou plemennou hodnou pro maso FW z údajů o růstu synů a zároveň jsou prověřeni na mléčné užitkové vlastnosti. V německé nabídce jsou už mezi nimi už i někteří geneticky bezrozí.

Synové slavných
otců i matek
Datum narození v letech 2001 nebo 2002 měly téměř tři desítky předvedených mladých býčků. Šlo o skupiny synů slavných otců, jako po Romelovi, Repulsovi, Reporterovi. Býčky vesměs nakoupili na aukčních trzích a jsou na stanici asi jeden a půl roku. Jeden ze synů Romela Romgall se mohl pyšnit denním přírůstkem ž. h. 1800 g.
Většina jich však neměla jen slavné otce, ale i vynikající matky, často vítězky výstav. Například syn Malhaxe pochází z matky, která za 4,7 roku laktace nadojila ročně v průměru 13 000 kg mléka. Tento údaj je používanou ekonomickou hodnotou, chovatele zajímá nikoliv laktace, ale zisk za rok.

Nový program FEN
Jde o zkratku německých slov pro funkčnost, bílkoviny a dlouhověkost. V rámci tohoto programu jsou chovatelům nabízeni jako otcové býci, po kterých se očekává potomstvo bezproblémové, dlouhověké. Ziskem je ekonomická produkce. Kromě otců předvedených býků se klade váha na dlouhověkost matek. Tak se například Imdach mohl pochlubit v rodokmenu matkou s pěti telaty a užitkovostí 9600 kg mléka při 3,75 % bílkovin a 3,84 % tuku. Hatling po otci Hippo je synem dojnice s celoživotní užitkovostí překračující 100 000 kg mléka, která za 13,5 roku dojila v průměru ročně 8300 kg mléka.

Býci s plemennými hodnotami
V přehlídce se objevil Malach, černá ovce stanice, protože je synem Malefize a v době, kdy byl koupen, nebyl ještě jeho otec prověřen. Přesto jej tehdy vydražili za 15 000 DM. Z dalších nadějných uvedl komentující Astolze – syna Strovanna nebo syny Samuraie.
Závěr přehlídky patřil již prověřeným pepiniérům. Figuroval v ní Respond, toho následovali syn Honera Honalf, kterému patří stejné komplimenty jako otci – silný, funkční, plodný, s dcerami s dobrými vemeny a rámcem. Před chovatele přivedli i již dvanáctiletého Honera ve vynikající kondici. Celkem osm býků z této skupiny bylo starších osmi let. O Rederovi, který letos oslaví šestnácté narozeniny, lze dokonce říci, že pamatuje pád Berlínské zdi. Přesto je stále odebírán a má na svém kontě přes 130 000 prvních inseminací. Z dalších uveďme dvanáctiletého Gebala, od něhož se prodalo více než 120 000 inseminačních dávek. „Tak staré býky lze udržet jen při vynikajícím managementu,“ upozornil komentující Johannes Aumann. Úplný závěr patřil hvězdě přehlídky – Romelovi. Jde o aktuálního špičkového plemeníka, nyní vyšly jeho dcery z druhého nasazení.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down