25.09.2001 | 01:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přerov 2001 chovatelským svátkem

Od pátku 14. do neděle 16. září přivítalo výstaviště v Přerově návštěvníky Mezinárodní výstavy hospodářských zvířat a zemědělské techniky „Přerov 2001“. Zvláště expozice zvířat byla velice bohatá a chovatelé byli spokojení s kvalitou vystavených zvířat. Výstavu zahájil ministr zemědělství Jan Fencl.

České strakaté
Mezi dojnicemi plemene české strakaté zvítězila kráva ze ZOD Čáslavice po otci Morelo – MOR 12 a hodnocení za nejlepší vemeno si odvezli chovatelé z Agris Jedovnice za plemenici po otci Laban – LB 354. Hodnocení proběhlo pod taktovkou Svazu chovatelů českého strakatého skotu – hodnotiteli byli Ing. Jaroslav Vetýška, CSc., Ing. Antonín Krejčíř a Ing. Luboš Mokrý. Podle jejich názoru se v předvadišti neobjevila žádná kráva, který by neodpovídala kombinovanému užitkovému typu českého strakatého skotu. U předvedených krav byly kromě toho oceněny především tělesný rámec, dobrá stavba vemene a rozmístění struků. Zástupkyně českého strakatého skotu si ovšem z Přerova odnesly i další ocenění, a to titul ze soutěže Miss sympatie, který ve spolupráci s pořádajícími organizacemi Genoservis, a. s., a BVV, a. s., vyhlašuje tradičně naše vydavatelství. Stala se jí jalovice č. 000111260609, po otci TAR 005 ze ZD Výšovice, okres Prostějov. Cenu od Ing. Martina Sedláčka a Ing Marie Surkové z BVV, a. s., převzal zootechnik chovu Stanislav Roháček.
Mezi dojnicemi plemene české strakaté zvítězila kráva ze ZOD Čáslavice po otci Morelo – MOR 12 a hodnocení za nejlepší vemeno si odvezli chovatelé z Agris Jedovnice za plemenici po otci Laban – LB 354. Hodnocení proběhlo pod taktovkou ……..

Holštýnské plemeno
Hodnocení holštýnského plemene bylo svěřeno dánskému chovateli (vlastní stádo 100 kusů holštýnek) a profesionálnímu bonitérovi Erikovi Hansenovi. Ten jako absolutní šampionku vybral dojnici ze zemědělské společnosti Ostřetín, a. s. po otci NEB-528, Loriot. To, že vítězka pochází z východočeského Ostřetína, není náhodou, protože podnik vyprodukoval v letošním roce nejvíce holštýnských býčků do plemenitby v České republice, Ostřetínští rovněž prodávají embrya a vyvážejí plemenné býky do zahraničí. Kráva s nejlepším vemenem pocházela ze ZOD Mrákov, šlo o červenou holštýnku, dceru nizozemského býka RED 236 – JUMP.
Pokud jde o umístění plemenic v kategorii krav na I. laktaci první pozici získala prvotelka z farmy Josefa Poláčka z Hole u Prahy. Jejím otcem je špičkový italský býk Arpagone NEB - 611. První pozice mezi staršími dojnicemi na druhé a další laktaci patřila již zmíněné šampionce z Ostřetína. Další hodnocenou skupinou byly red holštýnské krávy, nejlepší červenou holštýnskou prvotelkou byla vyhlášena také již uvedená kráva s nejlepším vemenem ze ZOD Mrákov V kategorii na druhé a další laktaci zvítězila dcera po REZ – 327, Pickelovi ze ZD Rodvínov, okres Jindřichův Hradec.

Masná plemena skotu
Více než deset chovatelů přivezlo do Přerova přes čtyřicet zvířat masných plemen. Komise v čele s Ing. Janem Kaplanem vybrala v kategorii jalovic jako nejlepší plemenici blond d´aquitane z rodinné farmy Chroust z Jimramovských Pavlovic. Jde o známý uznaný zemský chov Ing. Jana Chrousta. V kategorii krav získala uznání plemenice z chovu Polmer s. r. o. Vizovice dnes žádaného plemen aberdeen angus-red. Jde o soukromou farmu, kde chovají v převodném křížení plemeno abredeen angus v černé barvě. Nyní však koupili stádo čevených angusů a do Přerova přijeli předvést krávu tohoto plemene s teletem. V kategorii telat slavila úspěch podobně jako v Českých Budějovicích , kde vyvolávala velký zájem návštěvníků, jalovička plemene belgické modré chovatele Ing. Pavla Kozáka z Cunkova. Ta byla jako embryo importována z Belgie

Expozice prasat – velká konkurence
Mezi konkurencí sedmi desítek prasat získal postavení šampiona kaneček plemene bílé ušlechtilé z chovu Zemědělské společnosti Dubné a. s., nejlepší kaneček plemene bílé ušlechtilé byl přivezen chovateli z Rolnického sdružení Dobřínsko. První místo mezi kanečky plemene landrase patřilo plemeníkovi ze ZD Dolní Újezd a nejlepšího čistokrevného kance otcovského plemene přivezli ze ZD Hrotovice.. V dalším hodnocení chovatelů byli s kolekcí kanečků ze šlechtitelského chovu ocenění Otice, a. s. a nejlepšího hybridního kance vystavovala firma Oryx s. r. o. ze Služovic u Opavy. Mezi prasničkami BU vyhrála skupina ze zemědělského podniku Otice, a. s., prasničky landrase měli nejlepší zemědělci z Bouzovské zemědělské a. s., nejlepší kolekce F1 prasniček pocházela z Agrodružstva Morava z Kojetína. Prasata hodnotila komise v čele s ředitelem Plemenné knihy Ing. Čestmírem Pražákem, Csc.

Ovce a kozy a koně
O přízeň hodnotitelů se v Přerově ucházelo 91 ovcí a 13 koz. Nejlepší plemenná koza – hnědá krátkosrstá pocházela ze školního statku z Opavy. Ocenění za kolekci koz získali chovatelé kozy bílé ze ZD Jeseník. Nejlepšího plemenného berana suffolk na výstavu přivezl chovatel Vladimír Biskup z Nového Jičína, tomu patřila také nejlepší bahnice. Úspěšnou kolekci jehniček zušlechtěných valašek a šumavek přivezli ze společnost BELAMA s. r. o.. Ocenění si rovněž odvezli za jehničky plemene cigája do ZD Jeseník. Nejlepší kolekce ovcí texel podle poroty vystavovala společnost Fitmin, a. s., šlechtitelský chov Helvíkovice a oceněna byla rovněž cigájská šesterčata chovatele Rostislava Bučíka.
Návštěvníci mohli obdivovat expozici více než 50 koní různých plemen, včetně noriků nebo belgiků. Koně byli předvedeni zapřažení v kočárech a patřilo jim každodenní slavnostní zahájení výstavy.

Oceněná technika a krmiva
BVV Veletrhy Brno vyhodnotili nejlepší exponáty zemědělské techniky a výroby krmiv: Komise vybrala přírodní krmný doplněk BIOMOS, vyrobený na bázi speciálně upravených mannanů společnosti Alltech CZ, s. r. o.
V oblasti techniky získal nejvyšší ocenění krmný míchací vůz Triomix s vertikálním šnekem firmy Trioliet o objemu 10 m3, který v Přerově vystavovala společnost HZT Technik z Týna nad Vltavou. a secí kombinace výrobce Maschinen GmbH - Concord CO 8 určený pro setí do podmítky. Ta je vybavena zásobníky na hnojivo a osivo ve velkém objemu. Na Moravě je zařízení distribuováno firmou Lukrom.
Ve výstavních pavilonech měly možnost návštěvníci diskutovat se zástupci plemenářských firem, v Přerově se představily také společnosti zabývající se výživou zvířat, několik mlékáren a zemědělské odborné školy. Volná plocha patřila především zemědělské technice.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down