06.12.2004 | 06:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přesné setí do mulče má budoucnost

Během 2. prodejních a prezentační dnů, které v listopadu uspořádala v areálu ZZN v Pelhřimově Kverneland Czech, spol. s. r. o., se velké pozornosti návštěvníků těšila novinka z produkce společností Rau – Kleine, a to dvanáctiřádkový přesný secí stroj na řepu Unicorn. V zemědělské praxi s ním lze sít i řepku, popřípadě zeleninu.

Unicorn je určen především k přesnému výsevu kalibrovaného osiva do mulče, lze ho však využít i k přímému setí, stejně jako v klasické technologii. Pracovní záběr lze zvolit od 2,70 m (šest řádků) do 12 m (24 řádků).

Elektronický systém Synchro-drive
Secí stroj je vpředu vybaven opěrnými koly s řeznými kotouči, které narušují mulč. Za nimi následuje přesné výsevné ústrojí s elektropohonem Synchro-drive a těžké zatlačovací kolo. To se vychyluje v obou směrech (jak nahoru, tak do stran) a ještě před zahrnutím zamačkává osivo. Posledním pracovním orgánem jsou rotační prstové zavlačovače, které vytvářejí brázdičku, v níž semena vzcházejí. V brázdičce je malá rostlinka chráněná proti větru a příznivé mikroklima, které se v ní nachází, chrání rostlinky v počáteční fázi růstu proti případným mrazíkům.
S elektrickým pohonem výsevního ústrojí Synchro-drive má výrobce již mnohaletou zkušenost. Elektropohon výsevního ústrojí je synchronizován s rychlostí pojezdu a jeho výhodou je především to, že odpadají veškeré mechanické převody a vůle mezi nimi a tím pádem i chyby ve výsevku. Přesto výpad každého semínka hlídá integrovaná opto-elektronická kontrola. Díky elektropohonu je možné nastavit různé kolejové řádky, aniž by docházelo k velkému úbytku semen. Když se totiž jedna sekce vypne a vynechá se jeden řádek, v obou sousedních řádcích se automaticky zvýší výsevek. Počet jedinců na hektar je tak přibližně stejný jako u porostu bez kolejových řádků, což má výrazný vliv na stabilní výnosy. Tento systém umožňuje i vypínání jednotlivých sekcí (např. v klínu), takže se výrazně šetří osivo. Přítlak výsevního ústrojí se reguluje hydraulicky.
Unicorn je přibližně o čtvrtinu lehčí v porovnání s obdobným secím strojem s mechanickým převodem, takže i dvanáctiřádkový stroj může tahat traktor s výkonem motoru kolem 70 koní. Nízkou potřebu tahové i zdvihové síly umocňují také kola umístěná mezi rámem, secí stroj se nachází hned za traktorem. Na přání lze dodat i aplikátor mikrogranulátu.

Jednoduchá technologie
V Německu zaujímají přesné secí stroje do mulče v porovnání s klasickými secími stroji osmdesátiprocentní podíl, u nás se s nimi teprve začíná,“ řekl týdeníku Zemědělec Ing. Pavel Dvořák, obchodní manažer společnosti Kverneland Czech. Vzhledem k tomu, že byly na systém setí do mulče vyhlášeny státní dotace, má Unicorn v České republice velkou budoucnost.“
„Vlastní technologie je vcelku jednoduchá,“ pokračuje Pavel Dvořák. „Na dokonale připravený pozemek se na podzim zaseje vymrzající meziplodina, nejčastěji svazenka a na jaře se do vymrzlého porostu seje řepa. Tím vzniká několik efektů. Jednak se šetří vláha, jednak se snižuje náchylnost poškození vzcházejících rostlinek větrnou erozí. Fáze růstu plevelů a řepy je odlišná, což má za následek i snazší chemickou ochranu. Ihned po zasetí se na pozemek aplikuje totální herbicid, který zlikviduje veškerý porost, jež tam přezimoval. Vzhledem k tomu, že se již s půdou nepracuje, tak další plevele neklíčí a rostlinky řepy mají mnohem rychlejší start. Převahu nad plevely si udržují po celou dobu vegetace.“
Unicorn je vhodný i pro setí řepky na konečnou vzdálenost 3 cm v řádcích s roztečí 45 cm. Seje se především hybridní řepka, kde je v nabídce velmi kvalitní osivo. Přibližně jen třicet jedinců na metr čtvereční přináší řadu výhod: řepka perfektně vzchází, dobře větví, přezimuje, nepoléhá, přitom se šetří drahé osivo.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down