26.01.2017 | 06:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přeštické prase je unikátní

Přeštické černostrakaté plemeno prasat existuje více než 50 let, z toho posledních dvacet let už jen jako genetický zdroj. V chovu prasat nastala situace, kdy existuje zájem o intenzivní využívání jen několika geneticky zušlechtěných plemen (resp. pěti světových plemen: large white, landrace, duroc, hampshire a pietrain). Zbývající plemena, sice ekonomicky méně efektivní, ale vesměs tradičně chovaná, jsou na okraji zájmu a některým z nich hrozí úplné vymizení.

FAO uplatňuje celosvětový program ochrany a konzervace postupně mizejících plemen domestikovaných zvířat. Hlavním účelem tohoto programu je udržovat biodiverzitu resp. genetickou variabilitu. Meziplemenná diverzita je podstatná pro přizpůsobení se změněným podmínkám prostředí. Obecně je plemeno definováno jako skupina zvířat geneticky vyšlechťená člověkem, odlišující se od jiných skupin zvířat téhož druhu. Důležitým kriteriem pro rozhodnutí o způsobu ochrany a případné konzervaci plemene je počet existujících reprodukce způsobilých jedinců, podle kterého se plemena člení do následujících skupin:

  • vymizelá (maximálně jen jednotlivá zvířata),
  • kriticky ohrožená (méně než 100 plemenic a 5 plemeníků),
  • ohrožená (100 až 1000 plemenic a 5 až 20 plemeníků),
  • neohrožená (více než 1000 plemenic a 20 plemeníků),
  • samostatná (dostatečně rozsáhlá, běžně používaná).

Pro určení rozsahu ohrožení plemene se kromě počtu zvířat používá celá škála dalších kritérií, která souvisí s rozvojem genetických a zootechnických poznatků. Ohrožené plemeno by se od ostatních plemen mělo lišit v zásadních hospodářsky důležitých znacích (např. velikost těla, rezistence vůči zátěžím, frekvence genů, heteroze a kombinační schopnost při křížení).

 

Více si přečtete ve Farmáři č. 1/2017

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down