06.11.2004 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přeuznání chovu v Krásné Hoře

ZD Krásná Hora nad Vltavou je pro české zemědělce známý pojem. Patří mezi chovy zabývající se plemenářskou prací v oblasti českého strakatého skotu, čemuž odpovídá i statut šlechtitelského chovu. Jeho přeuznání proběhlo v Krásné Hoře v polovině září 2004.

Zemědělské družstvo Krásná Hora nad Vltavou, a. s., hospodaří v bramborářsko ovesné výrobní oblasti v průměrné nadmořské výšce 400 až 480 metrů. Celková výměra činí 5400 hektarů zemědělské půdy, z toho 3809 orné a 1591 luk a pastvin.
Vzhledem k nepříliš příznivým půdně klimatickým podmínkám se společnost orientuje převážně na živočišnou výrobu, konkrétně na chov českého strakatého skotu a prasat. I naprostá většina rostlinné produkce slouží jako krmivová základna pro tyto druhy hospodářských zvířat.

Zaměření podniku
Chov českého strakatého plemene zahrnuje produkci mléka, chovného a zástavového skotu a také výkrm býků. Centrem živočišné výroby je farma přímo v Krásné Hoře, kde proběhla v minulých letech rekonstrukce provozu na volné ustájení s dojírnou.
V loňském roce se v celém podniku vyrobilo 6 151 025 litrů mléka při průměrné užitkovosti 6847 kilogramů na dojnici. V roce 2004 se předpokládá podle zootechnika Luboše Nováka ještě vyšší užitkovost, kolem 7,5 tisíce litrů na jednu krávu a rok. Obsah tuku v tamním podniku se plánuje na 4,32 a bílkovin 3,45 procent. Nejlepší plemenice dosahují užitkovosti přes deset tisíc kilogramů mléka, ta nejvýkonnější po otci LC-278 (OM REN-239) nadojila na maximální laktaci 13 146 kg mléka s 3,77 % tuku a 3,26 % bílkovin. V součtu to znamená 428 kg bílkovin, což je plemenná hodnota +42 kg a relativní plemenná hodnota na úrovni 154. Nejvyšší celoživotní mléčné užitkovosti v Krásné Hoře dosáhla kráva po otci RDA-065 a otci matky LM-249, která za deset laktací nadojila úctyhodných 64 741 kilogramů mléka.
Ani masná užitkovost tu nezaostává, v roce 2003 byl průměrný přírůstek u telat 0,855 kg a ve výkrmu 1,115 kg.

Na dalších pět let
Statut šlechtitelského chovu získala společnost už v roce 1995, tehdy na pět let. Díky rozsáhlé rekonstrukci ale chovatelé získali dvouroční odklad, a tak mohlo další uznávací řízení proběhnout až letos. V polovině září se do Krásné Hory sjela řada zástupců předních chovů České republiky na veřejnou přehlídku a sledovala postup komise v čele se zástupcem Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Jaroslavem Vetýškou, CSc.
V celkovém hodnocení vyzdvihl Ing. Vetýška úroveň celého chovu, zvláště dobře hodnotil nárůst mléčné užitkovosti od minulého uznávacího řízení a vysoký obsah mléčných složek (obsah bílkovin až 3,8 %). Býci ve výkrmu disponují podle něj dobrým osvalením, šířkou těla i středotrupí, býčci na odchovnách vykazují nadprůměrný užitkový typ, vysoký přírůstek a celkovou tělesnou harmonii.
Vyskytly se ale i nedostatky, předseda komise upozornil na snížený přírůstek jalovic do jednoho roku věku (při použití pastvy 0,80 kg denně), což oponující prof. Louda (ČZU) označil za nutnou daň zdravým končetinám při tomto způsobu odchovu. Dále Ing. Vetýška doporučil chovatelům zlepšovat znaky reprodukce a dosáhnout vyššího průměrného počtu laktací na jednu dojnici.
Finálovým bodem programu celého dne se stala přehlídka zvířat komentovaná Ing. Danielou Kolářovou z plemenářské organizace CZ Delta. Na vývazišti bylo připraveno 25 plemenic, z nichž největší úspěch měla podle hlavního zootechnika skupina čtyř březích jalovic po vlastním býku HG-141, který v současnosti vede žebříček zlepšovatelů mléčné užitkovosti v České republice.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down