Výživa je důležitým faktorem v chovu všech druhů a kategorií hospodářských zvířat. Selata nejsou výjimkou. Kvalitní výživa s odpovídajícím obsahem energie, bílkovin, vitamínů, minerálů a dalších složek, je důležitá nejenom pro jedince v produkci, ale zejména u zvířat krátce po narození a v případě selat i v období po odstavu.
V minulosti byly u některých hospodářských zvířat, zejména u drůbeže a prasat využívána v hojné míře antibiotika v medikovaných krmných směsích, které patogeny „držely na uzdě“ a pomáhaly stimulovat růst zvířat.
V Evropské unii bylo používání antibiotik ke stimulaci růstu zakázáno již v roce 2006, nicméně možnost plošného podávání antibiotik u některých druhů či kategorií hospodářských zvířat zůstalo umožněno, a to bez ohledu na jejich zdravotní stav.
Zkoumali se účinky L-glutaminu, který by mohl posloužit jako přirozený prostředek ke zlepšení zdraví tenkého střeva, a tím pádem i welfare a produktivity selat, která jsou nucena vypořádat se se stresem. Jedná se o aminokyselinu, která je přirozeně produkována v organismu člověka, prasat a dalších živočišných druhů, a u selat by mohla být dobrou alternativou antibiotik jako preventivního prostředku. L-glutamin bývá využíván k omezení vedlejších účinků některých léčiv, posiluje imunitní systém, je prevencí infekcí a zlepšuje zdraví trávicího systému. Známý je např. i ze sportovní výživy.
Selata, která konzumovala krmivo s L-glutaminem, lépe rostla a trávicí ústrojí bylo v lepším stavu, než u selat v ostatních skupinách. Kromě toho přijímala selata ve skupině krmené s přídavkem L-glutaminu o 60 % více krmiva, než selata ve druhých dvou skupinách. Selata, v jejichž krmné dávce nebyla ani antibiotika, ani L-glutamin, měla střeva v nedobrém stavu, jejich růst byl omezený a byly patrné i další projevy, které byly příčinou působících patogenů.
Viry způsobují gastroenteritidy prasat (Transmissible gastroenteritis virus, TGEV), což je koronavirus podskupiny alfa způsobující přenosnou gastroenteritidu u selat. Infekce TGEV se projevuje silnými průjmy, vážnou dehydratací a úhynem. Je vysoce infekční a pro selata mladší dvou týdnů smrtelný.
Jednou z látek, u které se testoval účinek proti TGEV, byl kurkumin, který se přirozeně nachází v sytě žlutém koření – kurkumě, a mohl by pomáhat při eliminaci některých virů, protože některé jeho příznivé zdravotní účinky již byly prokázány.
Kurkurmin byl schopen inhibovat replikaci i některých dalších typů virů, včetně viru horečky dengue, hepatitidy B a viru Zika. Byla u něj zjištěna i řada dalších významných biologických účinků, včetně protinádorových, protizánětlivých a antibakteriálních.
S využitím zahraničních materiálů Ing. Anna Marcinková
Podrobněji v časopisu Krmivářství 5/2020.