Individuální plán biologické bezpečnosti musí vycházet z reálných podmínek každého chovu a požadavků chovatele. Při jeho návrhu je nezbytné zaměřit pozornost na kritické kontrolní body biosekurity, včetně vzájemných interakcí mezi nimi s ohledem na možnosti přímého i nepřímého šíření infekčních agens. Mezi nejvýznamnější zdroje zavlečení patogenů do chovu skotu, ale i dalších hospodářských zvířat, patří i člověk. Jedná se nejen o zaměstnance, veterinární lékaře či paznehtáře, ale také o kontrolní orgány, konzulenty a návštěvy.
Všechny osoby by při vstupu na farmu měly projít dezinfekční rohoží a vydezinfikovat si ruce. Pokud vstupují do stájí, měly by projít hygienickou smyčkou, kde se převlečou do faremního oděvu a obuvi, nebo použijí jednorázový overal a návleky na obuv.
Dodržování zásad osobní hygieny, ale i pravidelná výměna pracovních oděvů, mytí, případně dezinfekce obuvi přispívá k omezení zavlečení patogenů do stájí.
Na vstupu do všech objektů pro ustájení skotu by měly být dezinfekční rohože.
V chovech se zvýšeným rizikem zavlečení infekce nesmí pracovníci konzumovat vlastní potraviny a suroviny živočišného původu. Stejně tak nesmí pít, jíst ani kouřit při práci. Po ošetřování zvířat nemocných a podezřelých z nakažení si musí vždy vyměnit pracovní oděv a obuv a umýt si a vydezinfikovat ruce.
Dojiči musí při dojení používat rukavice, aby se snížilo riziko šíření patogenů vyvolávajících záněty mléčné žlázy.
Pokud zaměstnanec chová doma nějaká hospodářská a domácí zvířata, musí dodržovat základní osobní hygienu a při práci na farmě se musí převléci z domácího pracovního oblečení a obuvi. V chovech s vyšší úrovní biologické bezpečnosti nesmí pracovníci farmy chovat doma hospodářská a domácí zvířata, jejichž nemoci jsou přenosné na zvířata chovaná na farmě.
Nejlepší prevencí zůstává omezení všech návštěv na farmě a jejich kontakt se zvířaty, včetně uzamykání všech vstupů na farmu.*