Mezi patogeny, které způsobují těžké neléčitelné mastitidy, patří například Mycoplasma bovis. Zásadní je dodržování maximální hygieny ve stáji i při dojení. Například Escherichia coli způsobuje závažné mastitidy s klinickými příznaky a může končit i úhynem dojnice. Imunitní stav organismu dojnice je zásadním faktorem určujícím výsledek onemocnění.
- coli je environmentální patogen, který bývá přemnožený v prostředí, protože je se objevuje ve výkalech. Může se stát zodpovědným za velmi akutní, bolestivé i fatální formy mastitidy.
Nevhodně navržené stáje bydlení a špatná péče o podestýlku a nefungující ventilace zvyšují vlhkost prostředí. Bakterie pak infikují strukový kanálek, když je infikované mléko kvůli prokluzování dojicího zařízení vtlačeno do strukového kanálu během dojení. Konec struku se tak může namáčet v potenciálně infikovaných zbytcích mléka.
Je však jisté, že těžce nemocná kráva potřebuje okamžité ošetření. Bakteriologické vyšetření, zejména pomocí druhové identifikace mikroorganismů hmotnostní spektrometrií MALDI-TOF určí to, co způsobuje mastitidu a důležitá je i testace citlivosti bakterií k antimikrobiálním látkám.
Cílem by mělo být minimalizovat kontaminaci vemene. Je bohužel smutnou pravdou, že krávy stojící na sucho jsou nejčastěji ustájené v nejhorších podmínkách v daném chovu.
- Podestýlka musí být čistá a suchá, boxová lože pravidelně čistit.
- Čistí se vchny chodby i krmiště
- Strukturou KD se zabrání produkci příliš řídkých výkalů.
- Po dojení se krmí čerstvé krmivo.
- Stav struků je důležitý, stejně jako bakteriologické vyšetření mléka a test citlivosti.
- Při zaprahování musí být dodržena maximální hygiena.
Mykoplazmy jsou velmi malé bakterie, Mycoplasma bovis je jedním z nejvirulentnějších druhů mykoplazmat skotu. Vyvolává těžké mastitidy.
Mycoplasma bovis se chová jako infekční mastitidní patogen a pravděpodobně nejběžnějším způsobem přenosu a šíření je dojení.
Přenos mezi jednotlivými kravami je zpravidla důsledkem šíření v době
Možnosti diagnostiky a podle druhů jsou molekulární metody, včetně specifických PCR, PCR s denaturační gradientovou gelovou elektroforézou (PCR/DGGE), sekvenování DNA, MALDI-TOF.
Prevence je klíčová. Přenos je možný jen ze zvířete na zvíře. Zánět mléčné žlázy může mít řadu klinických projevů, ale mastitida způsobená M. bovis je zvláště katastrofální, protože možnosti léčby úspěšné jsou extrémně omezené. Z tohoto důvodu je prevence zásadní.
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2020