Od středy (4. 9. až 8. 9.) se v hornorakouském Riedu koná tradiční mezinárodní zemědělský a spotřebitelský veletrh. Tato největší podzimní akce pořádaná na výstavišti nedaleko Linze z jedné strany a Salzburgu ze strany druhé je svou jedinečnou atmosférou velmi oblíbená jak u domácích návštěvníků, tak u zahraničních zájemců. Na 149 tisících čtverečních metrech výstavní plochy totiž můžete najít jak inspiraci pro svou profesi, tak zábavu a nakonec i nevšední gurmánský zážitek.
Ani rakouskému zemědělství se zřejmě nevyhnulo snižování rozsahu živočišné výroby, k němuž stále dochází nejen u nás, ale i v dalších evropských zemích. Taková úvaha mne napadla hned potom, co jsem si ve čtvrtek prošel expozice s hospodářskými zvířaty. Tipoval bych si, že z organizátorem avizované tisícovky zvířat v zastoupení skotu, prasat, ovcí, koz a koní jich v kotcích či v předvádišti nebyla ani polovina. Současně však musím dodat, že prezentovaná zvířata byla velmi dobře připravena. A farmáři, pro něž je veletrh především prestižní událostí, předvedli opravdu pěkná zvířata. To platilo zejména pro kombinovaná plemena skotu fleckvieh a braunvieh, ale i prasata. Už dlouho jsem na podobné akci například neviděl prasata starší šesti měsíců…
Chov skotu v Horním Rakousku patří k základním kamenům živočišné produkce. Pro produkci mléka a hovězího masa je rakouskou jedničkou fleckvieh. Z celkové populace zde chovaného skotu mu náleží nejvyšší procento, respektive 76 %, což představuje 1,487 milionu chovaných kusů. Do kontroly užitkovosti je zařazeno bezmála 240 tisíc krav s průměrnou užitkovostí 7043 kg mléka s průměrným obsahem 3,43 % bílkovin a 4,15 % tuku. V systémech krav bez tržní produkce mléka se nejčastěji chovají geneticky bezrohá zvířata.
Více se dočtete v říjnovém číslu časopisu Náš chov