07.08.2002 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přibývá cestujících zvířat - co z toho vyplývá?

(čtk, dok) - Za letošní první pololetí, v porovnání s loňskem, eviduje Státní veterinární správa nárůst počtu zvířat u svodů s mezinárodní účastí o 30 %. V roce 2001 bylo do června pořádáno 104 akcí, letos to bylo ve stejném období již 137 akcí. Největší nárůst byl u svodů koní, kde počet akcí vzrostl z 53 na 71, což nesporně souvisí se vzrůstající oblibou těchto zvířat i o častějších kontaktech s chovateli z jiných zemí.

Svodem zvířat se rozumí soustředění zvířat z různých chovů na určeném místě a k určenému účelu. Jde zejména o trhy se zvířaty, výstavy nebo přehlídky zvířat, zkoušky výkonnosti a chovatelské soutěže. Smyslem většiny svodů je poměřit výsledky chovatelské práce s ostatními chovateli, ať už se jedná o vzhled vystavovaných zvířat nebo jejich výkonnostní ukazatele. Vedle tradičních chovatelských činností ale vzrůstá obliba nových disciplín, jako jsou např. dostihy chrtů, závody psích spřežení nebo rodeo. Ze svodů ostatních zvířat převažují výstavy a trhy ptactva a zavedené výstavy hospodářských zvířat.
Podmínky, za nichž lze povolit konání svodu zvířat s mezinárodní účastí, určuje Státní veterinární správa ČR na podkladě žádosti o určení veterinárních podmínek, kterou podává pořadatel svodu. Konání povoluje po stanovení veterinárních podmínek obec, dodržování určených veterinárních podmínek je povinen zajistit pořadatel svodu. Pro účast zvířat na svodu musejí naši i zahraniční chovatelé splnit stanovené veterinární podmínky, na jejichž kontrole se v době jeho konání podílejí soukromí veterinární lékaři ve spolupráci se státními veterináři.
Každý svod začíná veterinární přejímkou zvířat, kterou má na starosti soukromý veterinární lékař. Zvířata bez předepsaných očkování, zdravotních zkoušek, s klinickými příznaky onemocnění a ta, která neprošla přejímkou, se nesmí svodu zúčastnit. Státní veterinární lékaři vykonávají dozor nad dodržováním veterinárních předpisů a předpisů na ochranu zvířat proti týrání. Při svodech zvířat s mezinárodní účastí dochází ke kontaktu zvířat z více zemí na jednom místě a proto je dozor na výstavách, závodech a dostizích důležitou podmínkou prevence nákaz a udržení dobrého zdravotního stavu našich chovů zájmových i hospodářských zvířat. Se zdravými chovy prostými nákaz souvisí i zdraví lidí a konečně i zdravotně nezávadné potraviny.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down