14.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přijďte obdivovat českého norika

Jedno z chladnokrevných plemen koní, které budou moci vidět návštěvníci Národní výstavy hospodářských zvířat, je český norik. Koně budou představeni jak v ukázce chovatelské kolekce, tak i v každodenním odpoledním doprovodném programu.

Plemeno má kořeny v původních mohutných koních západního typu chovaných v údolích Alp už v době Keltů asi 600 let před naším letopočtem. S přispěním těžkých římských koní v době nadvlády Říma vznikl v římské provincii Noricum (odtud název plemene) typ silných odolných a výkonných koní.

V Českých zemích se tito koně používali již od počátku 11. století k přepravě zboží po Zlaté stezce směřující z Terstu přes Čechy do Lužice a dále k Baltu. Díky své mohutnosti a odolnosti byli vhodní i jako váleční koně pro rytíře a až do 19. století k dopravě nákladů. V oblasti Jižních Čech byl norický kůň používán i k zapouštění domácích teplokrevných klisen, což dalo vznik proslavenému netolickému koni, oblíbenému v zemědělství pro svoji výkonnost a pracovitost. Od poloviny 19. století až do poloviny století 20. tvořili chladnokrevní koně (společně s koněm belgickým) základ tažné síly při přepravě nákladů a později i v zemědělství. Rozšíření mechanizace v zemědělské výrobě přesunulo uplatnění chladnokrevných koní do oblasti lesního hospodářství, kde jsou v náročných přírodních podmínkách při těžbě dřeva užíváni dodnes.

V roce 1995 se tehdejší plemeno českého chladnokrevníka rozdělilo na tři samostatná chladnokrevná plemena, a to koně norického (N), slezského norika (SN) a českomoravského belgického koně (ČMB).

Aktuálně se zvýšil počet evidovaných koní českého norika na 1323 koní, z toho je v současnosti 571 plemenných koní (41 hřebců a 530 klisen). Zbývající koně jsou koně mladí, nebo koně nezařazení do plemenitby – valaši a nezapsané klisny používané k práci. V roce 2021 se narodilo 43 hříbat českého norika, v roce 2022 už to bylo díky podpoře Lesů české republiky 64 hříbat. Natalita (počet narozených hříbat) činí asi 50 % ze zapuštěných klisen a v roce 2022 bylo zapuštěno více než 120 klisen českého norika.

Zástupci Svazu chovatelů a přátel norika jsou přesvědčeni, že plemeno nemůže existovat na základě dotační podpory, ale musí si svojí kvalitou a uplatněním zajistit existenci. V této oblasti hledají spolupráci především s Lesy české republiky jako rozhodujícím vlastníkem lesních porostů, ale i s Ministerstvem zemědělství ČR a Ministerstvem životního prostředí, které má v gesci národní parky a chráněné krajinné oblasti. Chtějí nabídnout chovatelům a uživatelům českého norika všestranného koně použitelného nejen pro práci v lese, ale díky jeho vynikajícím vlastnostem i jako koně rodinného s všestranným využitím.

Obdivovat krásu českého norika lze každý den výstavy v Brně v pavilonu F.*

Foto Eva Kopečná

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down