Zemědělská akciová společnost Lysice hospodaří v okrese Blansko na výměře zhruba 2300 hektarů zemědělské půdy. Z necelé poloviny jde o oblast spadající do kategorie LFA. Také nadmořské výšky pozemků jsou rozdílné – od 350 do 650 metrů nad mořem. Proto se zde daří jak jabloním, tak dojenému i masnému skotu.
Živočišná výroba má v bývalém družstvu obrovský rozsah. „Přírodní podmínky nás předurčují pro chov skotu,“ konstatuje ředitel podniku Ing. František Vítek. V roce 2000 uvedli lysičtí do provozu volnou celoroštovou stáj pro 350 dojnic v Býkovicích. Délka stáje je 92 metrů, šířka 30 a je postavená bez jediného podpůrného sloupu. Stáj je rozdělena na několik sekcí, ve kterých najdeme jak české strakaté plemenice v různých fázích laktace, tak vysokobřezí jalovice nebo krávy stojící na sucho. Součástí objektu je také porodna a rybinová dojírna s kapacitou 2 x 10 míst.
V dalším středisku v obci Kozárov je druhá produkční stáj pro 110 krav, ve které jsou volně ustájené holštýnské dojnice. Ve vyšších polohách chovají lysičtí krávy bez tržní produkce mléka. Stádo o 80 kravách zahrnuje zvířata plemene charolais a kříženky s vyřazenými, převážně českými strakatými, dojnicemi.
V chovu skotu se v Lysicích praktikuje otevřený obrat stáda, telata se po narození umísťují do venkovních individuálních boxů, kde mají k dispozici startér. Ve věku zhruba 3 měsíců putují jalovičky do odchovny ve středisku Kozárov. Po zabřeznutí se vrací zpět do produkční stáje. Býčci se přesouvají do výkrmny s kapacitou 1 004 kusů. Část býků se nakupuje v rámci programu SKVS. „V současné době jsme nuceni z důvodu nepříznivé ceny za vykrmená zvířata snižovat stavy býků na 50 procent možné kapacity,“ konstatuje Ing. Vítek.
Chov monogastrů
Další živočišnou komoditou v Lysicích je chov prasat. Z kapacity porodny (250 prasnic) je však dnes zaplněna méně než polovina. Na stole řediteli podniku leží schválení pro stavbu nové porodny včetně vyřízených dotací, ale podle svých slov se z obav o osud chovu prasat zatím lysičtí do stavby pouštět nebudou.
Aktivity v živočišné výrobě doplňuje výkrm brojlerů s jednorázovým zástavem 50 000 kusů.
Všechny plodiny
Na pozemcích podniku ZEAS Lysice, a. s., najdeme téměř všechny hospodářské plodiny. Základem osevního postupu jsou obilniny (pšenice, ječmen, žito) pěstované jako osivo i merkantil. Dále se zde pěstuje řepka, hořčice, svazenka, len, sója nebo cukrová řepa. Značnou část pěstovaných plodin tvoří krmné, například kukuřice pro výrobu siláže i mačkaného zrna, hrách s jarním ječmenem na výrobu siláže nebo vojtěška. Podle slov ředitele podniku se v letošním roce podařilo vyrobit obiloviny téměř ze sta procent v potravinářské kvalitě, a proto budou možná muset nakoupit zhruba 1000 tun krmného obilí z externích zdrojů. „Dalším řešením by mohlo být zařazení vyššího podílu mačkaného zrna kukuřice do krmných dávek,“ dodává Ing. Vítek.
Další významnou komoditou je v Lysicích pěstování ovoce. Na devadesáti hektarech sadů najdeme většinou jabloně, 35 hektarů zaujímá červený rybíz a v menší míře se pěstují také jahody. Část místních skladů disponuje kontrolovanou atmosférou, která je pro uchovávání ovoce ideální.