Loňský rok byl pro Státní veterinární správu z hlediska dozoru úspěšný. Zejména pak s ohledem na udržení příznivých stávajících nákazových statusů, ale i znovuzískání statusu země prosté afrického moru prasat.
V loňském roce se podobně jako v roce 2018 na našem území nevyskytlo ani jediné ohnisko ptačí chřipky, která zkraje roku 2017 velmi zaměstnávala nejen orgány veterinárního dozoru. Zaznamenán nebyl ani žádný případ newcastleské choroby drůbeže. Vzhledem k tomu, že od dubna 2018 nebyl na území ČR zjištěn žádný případ afrického moru prasat u prasat divokých, získala ČR v březnu 2019 zpět status země prosté této nákazy.
„Česká republika se tak stala jedinou zemí, které se podařilo africký mor prasat v současné vlně jeho šíření na svém území vymýtit. To je z mezinárodního hlediska nesmírný úspěch,“ uvedl na včerejší tiskové konferenci ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Jako pozitivní lze hodnotit fakt, že se České republice podařilo udržet všechny ostatní v minulosti získané příznivé nákazové statusy. Meziročně se zvýšil počet ohnisek některých nebezpečných nákaz ryb.
Kromě nákazové situace byly na tiskové konferenci bilancovány také výsledky loňských kontrol v oblasti veterinární hygieny. Podle vedoucí oddělení veterinární hygieny MVDr. Lenky Sedláčkové byly nejčastějšími nedostatky závady ve správné výrobní a hygienické praxi, a označení výrobků a manipulaci s produkty, dále při vedení dokumentace, ale i dosledovatelnosti, odpovídající hygieně a sanitaci.
Na konferenci zaznělo, že se zvyšuje podíl nedostatků také v oblasti dodržování podmínek welfare u hospodářských i zájmových zvířat a zahrnují zejména nevhodné podmínky chovu, omezování výživy a napájení, nezabezpečení zvířete proti úniku, opuštění zvířete či nevhodné způsoby uvazování.
„Mezi priority pro letošní rok patří zachování příznivých nákazových statusů a nově také získání statusu země prosté infekční bovinní rinotracheitidy. Dlouhodobými zásadními úkoly zůstává také zabezpečení zdravotní nezávadnosti potravin živočišného původu a ochrana před klamáním spotřebitelů a také dozor nad dobrými životními podmínkami zvířat. Velmi důležitým tématem pro letošní rok je také práce na přípravě systému centrální evidence psů, která by měla být spuštěna od roku 2022,“ uzavřel své vystoupení MVDr. Zbyněk Semerád.*
Více se dočtete v březnovém čísle časopisu Náš chov.