Protože na některých místech zeměkoule je vždycky chřipková sezóna, oblasti s chovem drůbeže na západní polokouli se připravují na další období chřipky. Nebo by alespoň měly vzhledem k tomu, že existuje stále více varovných signálů.
Evropští chovatelé drůbeže se budou muset v příštích měsících chránit proti řadě různých kmenů ptačí chřipky, jelikož podzimní migrační sezóna je v plném proudu. Budou muset dát pozor na vysoce patogenní influenzu (HPAI) H5N8, která přetrvává v životním prostředí, zejména u drůbeže v severní Itálii a u volně žijících ptáků v Itálii, Švýcarsku, Velké Británii a Německu. Experti z britské agentury pro zdraví zvířat a rostlin tvrdili, že je důležité zaznamenat výskyt HPAI H5N8 v roce 2014, kdy byl v Japonsku a Jižní Koreji pozorován virus u volně žijících ptáků a o několik měsíců později byl zjištěn v Evropě a Severní Americe. Pokud se v letošním roce objeví stejný typ přenosu u volně žijících ptáků, experti očekávají rozšíření HPAI H5N6 do podobných oblastí. Parné to bylo u velkého počtu stěhovavých ptáků v Japonsku v létě spolu s vlnami infekce u drůbeže v Korejské republice. "
Biologická bezpečnost zemědělských podniků je zásadní, ale nedostatečná
Kvůli zmatku stávajících a nových hrozeb je nezbytně nutné mít se na pozoru. Biologická bezpečnost zemědělských podniků je nezbytná, protože hospodářství s nedostatečnou biosekuritou jsou zvláště ohrožena. Mezinárodní skupina expertů pro ptačí chřipku při Mezinárodní komisi pro vejce (IEC) naléhavě požaduje dodržování přísných protokolů.
Rizika pro lidské zdraví
IEC se intenzivně zabývá problematikou ptačí influenzy (AI) a spojila se Světovou zdravotnickou organizací ve světle obav z viru H7N9 a jeho vazeb na lidské zdraví. Zatímco většina druhů AI bude mít vliv pouze na místní nebo regionální produkci drůbeže, vypuknutí H7N9 by mohlo vést i k infekcím lidí. S ohledem na toto riziko budou programy eradikace místních vlád a veterinářů pravděpodobně překonávat i ty nejhorší scénáře, z nichž mají v drůbežářském odvětví noční můry.