Příroda jako vzor: zdravější telata díky pomalému krmení

Vždy je dobré pozorovat, jak se co dělá v přírodě. To je dobré i při krmení telat. Z ekonomických důvodů oddělujeme telata od krav a krmíme je pomocí „nepřirozených“ strukových kbelíků nebo krmítek. Spotřebitelé tento přístup často kritizují. Mají pravdu?

I když na tyto dva systémy mají vliv další faktory (systém ustájení, plnotučné mléko nebo mléčné náhražky, jadrné krmivo atd.), největší rozdíl spočívá v rychlosti krmení a frekvenci krmení.

Tele u krávy

Tele musí intenzivně sát z vemene. Šťouchnutí do vemene způsobí, že kráva začne produkovat oxytocin, čímž se podpoří uvolňování mléka. Bez vlastní aktivity by však tele nedostávalo žádné mléko od matky z vemene.

Běžné napájení

Krmítka pro telata a kbelíky se struky, resp.dudlíky mají často zpětný ventil. Velmi dlouhý dudlík (až 10 cm – kravské struky jsou často dlouhé jen 5 až 6 cm) umožňuje teleti pít mléko jak sáním, tak mačkáním struku. Mačkání struku zajistí, že se do tlamy telete vypustí velké množství mléka. Telata pak často přestávají pít, nebo se dokonce dusí.

Zlepšená stravitelnost

Krátké, tzv. pomalé dudlíky jsou navrženy tak, aby snižovaly rychlost pití a fungovaly bez zpětného ventilu. Jinými slovy, pokud tele jednoduše zatlačí na struk, vytlačí mléko zpět do kbelíku. Chce-li získat mléko, musí aktivně sát.

Tele pije se spoustou slin

Toto sání je pro telata obtížné. Pijí pomaleji a musí se více snažit, aby získaly mléko, což automaticky vede ke zvýšenému toku slin. Tyto sliny jsou zvenčí jasně viditelné, ale telata většinu z nich spolknou s mlékem. Sliny mají několik výhod pro trávení mléka a pro zdraví telat. Obsahuje laktoferin laktoperoxidázu, enzymový komplex inhibující choroboplodné zárodky, který posiluje imunitní systém telat. Vzhledem k tomu, že má vysokou hodnotu pH, sliny tlumí kyselý obsah abomasu. Mléko se může v abomasum pomalu srážet, což je usnadněno pomalým příjmem mléka. Enzymy ve slinách navíc napomáhají trávení tuků a štěpí laktózu na snadno stravitelné jednoduché cukry glukózu a galaktózu.

Dobře sražený kasein

Ukázalo se, že velké množství laktózy se rozkládá v abomasu krátce po příjmu mléka, když telata pila pomalu z tvrdých struků, které produkovaly velké množství slin. Jiný test ukázal, že po krmení snadno ovladatelnými dudlíky vytvořilo sražené mléko velké, těžko stravitelné hrudky v abomase telat. Uvedené body mohou vysvětlovat, proč telata na dudlících s pomalým tokem mají tendenci přibírat na váze, protože mléčný cukr a bílkoviny se lépe tráví. I když pro to neexistuje žádný definitivní vědecký důkaz, mnoho zkušeností z reálného života také naznačuje, že mléko je stravitelnější.

Zdravější telata

Nucení telat sát, a tedy pomalejšího krmení, stejně jako přirozené chování telat při pití, podporuje vývoj jícnového žlabu. Tím se minimalizuje riziko, že zvíře pozře bachorovou tekutinu. Telata, která vypijí velké množství mléka během krátké doby, se také vystavují riziku, že nesražené mléko přejde z abomasa do střeva, kde vede k masivnímu množení škodlivých bakterií. Naproti tomu pomalé pití z těžkých struků a vede k menšímu výskytu průjmů souvisejících s výživou, zejména u mladých telat.

Méně pití více mléka

Dalším zajímavým aspektem je pozorování, že telata mají méně problémů, když dostávají struky s pomalým působením. Rychlost pití je pouze poloviční až třetinová ve srovnání s běžnými dudlíky se zpětným ventilem. To znamená, že telata stráví krmením dvakrát až třikrát déle. V jednom z testů bylo zjištěno, že zvířata ve skupině telat, která používala dudlík s pomalým sáním, měla neporušené a neporaněné struky, zatímco telata s rychlým pitím měla tendenci se sát navzájem. Dokonce jejich malé struky byly poškozeny a keratinová zátka, která je normálně uzavírá, byla odstraněna. V důsledku toho nebyla jejich vemena chráněna před vniknutím choroboplodných zárodků touto cestou, což může vést k zánětům u jalovic. Jiná práce uvádí, že telata na pomalém struku si lehla do slámy, aby si odpočinula velmi brzy poté, co skončila s krmením.

Menší konkurenční tlak

Někdy se nazývá dudlík s pomalým tokem mléka spravedlivým dudlíkem. Zajišťuje, že se všechna telata ve skupině krmí podobně dlouho. Jednotlivá telata mají menší výhodu u krmítka než telata na strucích se snadným ovládáním. To je výhodné zejména u velkých skupinových kbelíků, například když se 6 telat musí podělit o množství 30 litrů mléka. Krádež mléka proto u těchto  systémů nepředstavuje významný problém.

Správná poloha dudlíku

Rozvoj reflexní kontrakce jícnového žlabu je stimulován nejen tvarem a tvrdostí struku, ale také polohou struku. Dudlíky připevněné vodorovně neodpovídají strukům na vemeni, které visí dolů. Při pití z vemene telata tahají struk mírně do strany. Stále však směřuje dolů pod úhlem. U moderních krmítek pro telata, jako je CalfExpert od Holm & Laue, směřují dudlíky dolů pod úhlem 45°. Díky tomu telata zaujímají přirozený postoj k pití s prodlouženým krkem. Dalším faktorem je výška dudlíku. V minulosti se často doporučovala výška dudlíku 70–80 cm. Nedávné praktické zkušenosti však ukazují, že výška struku pouze 60–65 cm je vhodnější, protože se blíží normální výšce vemene. V této výšce mají telata ještě výraznější natažený krk na pití.

Vysoká frekvence podávání

Vysokých objemů mléka nad 10 litrů za den, jak se v dnešní době doporučuje, lze dosáhnout pouze tehdy, jsou-li telata krmena více než dvakrát denně. Telata, která konzumují velké množství mléka v několika málo krmivech, vedou k extrémním výkyvům pH v abomasu, což může mít za následek žaludeční vředy (příliš kyselé prostředí, tj. dlouhodobě pod pH 3) a nedostatečnou koagulaci mléka (příliš zásadité prostředí, tj. nad pH 5,5 po delší dobu). Krmení ze správně umístěného krmítka pro telata je jedinou alternativou pro odchov telat co nejblíže přírodě. Jako ideální se ukázalo poskytování několika pití denně, z nichž každé 2 nebo maximálně 3 litry.

Kritika z praxe

Navzdory všem výhodám pomalého sání dává mnoho farmářů přednost dudlíkům vyrobeným ze silikonu, které se snadno zachytí, nebo jednoduše zaříznou otvor dudlíku o něco širší. Důvodem je to, že mladá telata se snadněji cvičí a snadněji získávají mléko, bez ohledu na to, zda sají nebo tlačí. To je pochopitelné z hlediska ekonomiky práce, ale je to sporné z hlediska zlepšení životních podmínek telat. Výrobci dudlíků s pomalým sáním (Milk Bar) nabízejí startovací dudlíky se snadným ovládáním pro snadnější trénink telat.

Shrnutí

Je také dobré pozorovat, co dělá příroda při krmení telat. Kromě množství krmiva vhodného ke zvířatům více než 10 litrů denně je důležitý také způsob příjmu mléka. Za prvé, dudlíky s pomalým účinkem zajišťují dobrou produkci slin, což napomáhá trávení. Za druhé, telata mají tendenci sát méně v důsledku dlouhodobého a namáhavého krmení. A za třetí, časté krmení malými porcemi mléka je ideální pro trávení telat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down