16.03.2019 | 04:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Přísevy a produkce píce v době sucha

Uplynulý rok se vyznačoval nedostatkem atmosférických srážek, důsledkem nedostatku vláhy bylo nízké relativní nasycení půdního profilu. Produkci a kvalitu píce ovlivňuje řada faktorů. Kromě rostlinného druhu, odrůdy nebo termínu sklizně se jedná o vliv vláhy a teploty.

Teplota výrazně ovlivňuje kvalitu píce. Optimální teplota pro trávy mírného pásma (trávy C4 cyklu) se pohybuje kolem 20 °C. Vysoké teploty jsou spojeny s přednostním vývojem stébel, která jsou tenká a rychleji lignifikují. Rostliny rychleji dozrávají a přecházejí do generativní fáze. Teplotní stres je doprovázený vodním stresem. Nejenom, že jsou rostliny nižšího vzrůstu, ale navíc dochází k rychlejšímu odumírání starších listů a tím se zvyšuje poměr mezi listy a stébly. Vyšší podíl stébel bohatých na hrubou vlákninu se odráží v celkovém poklesu kvality píce. Krátkodobé sucho nemusí představovat výrazný problém, protože rostliny se dokáží rychle zotavit. Problémem je dlouhodobé sucho, kdy je růst rostlin výrazně opožděn.

Suchovzdorné druhy trav a jetelovin

Travní porosty tvoří agrobotanické skupiny trav, jetelovin a bylin. Trávy mají mělký kořenový systém. Převaha kořenů zasahuje do hloubky pouze 15 cm. Hůře se vyrovnávají s dlouhodobým suchem. Jeteloviny s kůlovým kořenem zasahujícím do větších hloubek dokáží lépe překonat období sucha. Přesto můžeme řadu suchovzdorných druhů najít také mezi travami. Ostatně kukuřice setá patří také mezi trávy (rostliny z čeledi lipnicovitých). I když tato rostlina je fotosyntetického cyklu C4, patří tedy k tropickým druhům, jejichž optimální teplota pro růst je kolem 30 °C. Stejně jako jiné druhy rostlin potřebuje nejenom teplotu, ale také vláhu. Nedostatek vláhy se projeví stejně jako u jiných druhů trav. V tomto směru patří k druhům odolnějším vůči suchu čirok cukrový. Suchovzdorné druhy není třeba hledat pouze v tropických oblastech. Pícniny odolné vůči vodnímu stresu akumulují cukry a aminokyseliny, které udržují v rostlinách vodu a představují prevenci vůči chorobám. Po skončení období sucha jsou využity k dalšímu růstu. Obecně je možné říct, že rostliny odolné vůči suchu obrůstají brzy na jaře a dobře obrůstají na podzim...

prof. Ing. Jiří Skládanka, Ph.D.

Agronomická fakulta

Mendelova univerzita v Brně

Více najdete v Našem chovu 3/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down