12.05.2009 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro detekci původce mastitid

Mastitidy způsobují nemalé ekonomické ztráty. Jejich výše závisí na úrovni mléčné užitkovosti, závažnosti onemocnění zvířat a okamžiku jeho výskytu. Nejvyšší náklady vznikají, pokud jsou mastitidou postiženy dojnice v první třetině laktace, což souvisí s nejvýraznějším propadem produkce mléka během osmidenní terapeutické fáze (tři dny medikamentózní léčba a pět dní ochranná lhůta).

Po uplynutí této doby produkují dojnice méně mléka v porovnání se zdravými plemenicemi. Tento pokles může dosáhnout pět a více procent v závislosti na době onemocnění.
Finanční ztráty spojené s výskytem klinické mastitidy dosahují při užitkovosti dojnice 8500 kg mléka okolo 450 eur. Podstatnou část tvoří náklady na propad mléčné produkce (40 %) v průběhu terapie a následující pokles mléčné užitkovosti v porovnání se zdravými dojnicemi (35 %). Další náklady, které vyžaduje nutná terapie a různá vyšetření včetně odměn za nutné vícepráce, tvoří asi 25 % z celkových nákladů.

Správná a včasná terapie

Roli v nasazení správných medikamentů hraje mimo jiné také znalost konkrétního patogenu, který zánět vyvolal. Jeho identifikace ale není v současné době příliš rychlá.
Farmářům by mohl k rychlejší detekci jednotlivých patogenů pomoci nově vyvíjený přístroj Pathomilk. O jeho možnostech informovali na tiskové konferenci zástupci autorského týmu z Akademie věd České republiky.

Význam projektu

Cílem projektu Pathomilk financovaného Evropskou komisí je vyvinout biosenzorický systém umožňující rychlou detekci patogenních bakterií v mléce. Na projektu spolupracuje 22 partnerů – výzkumných institucí, podniků a asociací z osmi zemí. Českou republiku v konsorciu zastupují Ústav fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., a Milcom, a. s.
Doc. Ing. Jiří Homola, DrSc., z Ústavu fotoniky a elektroniky AV ČR, v. v. i., vysvětlil princip přístroje. Pathomilk senzor je založený na optické excitaci speciálních elektromagnetických vln, takzvaných povrchových plasmonů.
V přístroji velikosti videorekordéru dochází k excitaci povrchového plasmonu optickou vlnou na speciální difrakční mřížce pokryté tenkou vrstvou zlata. Ribonukleová kyselina specifická pro danou bakterii se váže na sekvenci na povrchu senzoru a způsobuje lokální změnu indexu lomu, kterou senzor měří. Na základě porovnání této hodnoty s hodnotou referenční dokáže Pathomilk stanovovat konkrétní bakterii v mléce.

Klíčové informace:

• Pathomilk se řadí mezi technologie pro rychlou a přesnou analýzu vzorků mléka.
• Umožňuje včasné zjištění bakteriálního původce infekčních onemocnění.
• Nabízí detekci několika patogenů současně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down