11.01.2023 | 01:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro lepší život prasat

K trendu maximalizace welfare a snižování emisí přistupuje kladně také světoznámá firma Big Dutchman. Koncept ustájení prasat Havito „od narození po finalizaci“ byl na loňském veletrhu EuroTier dokonce vyhlášen vítězem DLG Agrifuture 2022. 

V systému Havito zůstávají prasata ve stejném strukturovaném kotci, ve kterém se narodila, po celou dobu odchovu a ukončení, aniž by byla přemístěna. 

Generální ředitel společnosti Big Dutchman Bernd Meerpohl vyjádřil radost z ocenění: „Velmi tvrdě pracujeme na tom, abychom v našich produktech spojili welfare zvířat s praktičností. Havito od narození do konce je chytrou odpovědí na výzvy produkce prasat, která bere v úvahu dobré životní podmínky zvířat a běžné životní podmínky a zároveň je funkčním řešením pro odvětví.“ 

Výchozím bodem koncepce ustájení Havito „od narození po finalizaci“ je záchod pro prasata PigT, který byl představen v roce 2018 pro odchov a výkrm a nyní byl rozšířen o chov prasnic. Vzhledem k tomu, že celý povrch kotce je uzavřen a moč a výkaly jsou nepřetržitě oddělovány, lze celý kotec pokrýt organickou podestýlkou. Prasata si sama strukturují kotec a vytvářejí tak plochu pro ležení, plochu pro aktivity a plochu pro kálení.

Havito „od narození po finalizaci“ je navrženo pro 21týdenní produkční cyklus, který zahrnuje porod, pětitýdenní nebo šestitýdenní období mléčné výživy a 15 týdnů odchovu/dokončení, po kterém následuje porážka. Selata narozená v kotci tam zůstávají po celý život; počítá se s jejich rostoucími prostorovými nároky. Prasnice rodí vždy ve stejné stáji. Selata se učí od matky, jak shánět potravu, a prostor příjmu krmiva se nemění. Prvky, které jsou nutné pro narození selat v otevřených porodních kotcích, lze během odchovu složit.

Plánovaný výrobní rytmus snižuje čas potřebný pro dávku. To kompenzuje dodatečný prostor nezbytný pro koncepci, takže farmář je stále schopen produkovat se ziskem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down