Od svého založení v roce 1885 se DLG věnuje předávání znalostí a podpoře kvality v celém řetězci od zemědělství až po potravinářský průmysl. Na základě své sítě odborníků v Německu i v zahraničí se DLG snaží vyřešit problémy, kterým čelí zemědělství a agropodnikání. Zabývají se otázkami, které jsou klíčové pro budoucnost zemědělství. Jedním z témat je welfare skotu.
Důraz je stále více kladen na welfare zvířat, diskusi o skleníkových plynech (GHG) a emisích (NH3, CH4 a N2O) a biologickou rozmanitost. Mnohé z dnešních chovatelských postupů pro dojnice jsou však v rozporu s představami společnosti o dobrých životních podmínkách zvířat. Veřejnost zdůrazňuje význam přirozeného chovu dojnic, např. pastvu, svobodu pohybu a možnosti sociální interakce. Používání nových technologií, jako jsou automatické krmné systémy a dálkového sledování, může poskytnout možnost k podpoře přirozeného chování zvířat a zároveň ke zlepšení individuální péče. V Nizozemsku se ukazuje, která řešení jsou myslitelná a mohou být v současné době implementována. Volné stáje, jako jsou kompostové, které lze nyní nalézt v mnoha částech světa, se začaly šířit i v Evropě. Problematickým bodem je materiál podestýlky. „Serre barn“ (skleníková stáj) je jakousi zimní zahradou pro krávy, nabízí dostatek vzduchu a světla a může být řešena i pro volné stání.
Budoucí návrhy stájí musí nabízet maximální dobré životní podmínky a ochranu zvířat i snížení emisí a zároveň umožnit efektivní a ziskovou produkci. Kompostové stáje nabízejí lepší životní podmínky zvířat, snižují emise NH3, ale v současné době nemohou nabídnout významné zlepšení emisí N2O a CH4. Inovace založené na odděleném sběru a skladování moči a výkalů jsou zajímavým způsobem, jak snížit emise z výroby mléka a produkovat takový hnůj, který lze použít bez nákladné technologie zpracování. Nizozemská společnost představila nové technické řešení pro odstraňování hnoje z volných stájí. Je nezbytnou součástí konceptu „VrijLevenStal“( FreeLifeStable) a odstraňuje čerstvý kravský trus z podestýlky. Stroj se chová jako mobilní síto: zvedne horní 2 až 3 cm materiálu podestýlky, proseje ho a sbírá výkaly a vázanou vlhkost do integrované nádoby. Čisté, suché jemné částice protékají sítem a stávají se opět součástí povrchu. Stroj je v současné době prakticky používán v několika stájích s volným výběhem s různými podestýlkovými materiály. Plocha pro ležení je ošetřována jednou denně. Vzhledem k tomu, že do oblasti není přiváděn žádný kyslík, neexistuje aktivní hniloba, která by měla snížit emise N2O. Podestýlka však také zůstává ve stáji jen asi tři týdny a pak je zcela vyčištěna. Poté je oblast překryta vrstvou podestýlky o tloušťce asi 15 až 20 cm. Ve volné stáji 2.0 s organickou podestýlkou musí mít materiál podestýlky absorpční účinek, aby se vázala kapalná fáze. V pilotní farmě slouží podestýlka také jako substrát pro bioplynovou stanici a je proto velkoryse využívána. Bioplynová stanice zajišťuje velmi dobré využití odpadů, takže tato stáj ještě nemůže být standardním doporučením bez bioplynové stanice. Ve cvičné stáji s drenážním pískem (anorganická podestýlka, hrubší a propustnější než normální písek) slouží písek jako povrch pro ležení krav a také působí jako filtr. Moč proudí pískovým ložem přes drenážní systém dolů do skladovací nádrže. Krávy nepřicházejí do styku s močí. Důležitým předpokladem pro stabilní koncept je však také to, že vrchní vrstva zůstává čistá a suchá, což znamená, že musí být odstraněny i výkaly. První odhad je, že ročně je zapotřebí 30 až 50 cm nového písku.*
Zdroj: DLG
Podrobnější informace v časopisu Náš chov 3/2022.