Každým rokem máme možnost seznámit se s nějakou tou novinkou, která může znamenat lepší užitkovost, vyšší chovatelský komfort nebo efektivnější péči o pohodu a zdraví zvířat. Zatímco některé jsou ještě ve fázi výzkumu a testování, jiné již jsou firmami představovány a nabízeny zákazníkům.
Prezentace novinek zákazníkům doznala v posledním roce značných změn. V souvislosti s covidem byla v roce 2020 většina akcí výrazně omezena či zcela zrušena, což zkomplikovalo život a práci celé řadě lidí. Postupně se firmy začínají přizpůsobovat a vznikají nejen různé online prezentace, ale dokonce i online veletrhy.
Odchov telat je od základu náročný na potřebu kvalitní lidské práce, která rozhoduje nejenom o tom, jak bude probíhat toto životní stádium skotu, ale také o tom, zda nebude nevhodným odchovem limitována užitkovost dospělého jedince. Nejde pouze o podání krmiva a uklizení boxů či kotců. Důležitá je i pečlivost při přípravě, dodržování hygienických standardů a dobré pozorovací schopnosti, které pomohou včas odhalit vznikající problém. Když se k tomu přičte tlak na produktivitu práce při často se rozrůstajících stádech, je tu úkolů na jednu pracovní dobu až až. Čím méně času má ošetřovatel na jedno tele, tím pravděpodobnější je, že něco zapomene nebo přehlédne. Proto je důležité volit takové prostředky, které usnadní práci lidem a zvýší welfare zvířat.
Dalším vysoce důležitým faktorem úspěšného odchovu, jehož zhoršení může souviset s nárůstem stavu a nedostatkem pracovníků, je zajištění odpovídající výživy a krmení. V Irsku stále ještě převládá manuální krmení telat v období mléčné výživy, tedy z kbelíků či jiných individuálních napájecích prostředků. Pouze 15 % respondentů využívá automatické systémy krmení. I když je manuální podávání krmiva náročnější na potřebu lidské práce, tak jen na 13 % dotázaných chovů krmili telata pouze jednou za den, naprostá většina (87 %) podávala telatům mléčný nápoj dvakrát za den.
Při krmení telat se stále častěji používají průmyslově vyrobené mléčné krmné směsi. A tak i automaty obvykle fungují se sušenou směsí, i když v menší míře jsou využívány i ty, které pracují s nativním mlékem. Další variantou je kombinace obou možností. Jenže lze v takovém případě zajistit stabilitu krmné dávky?
Systém k monitorování telat je precizním a energeticky úsporným, neinvazivním systémem využívajícím senzory k časnému odhalení příznaků onemocnění u telat. Prostřednictvím pasivního infrasenzoru jsou u telat sledovány vzorce chování, které v reálném čase vyhodnocuje technologie umělé inteligence
S využitím zahraničních materiálů připravila Ing. Anna Martinková
Podrobněji v časopisu NCH 4/2021.