Společnost Farmtec, a. s., fungující od roku 1996 je českým chovatelům dobře známa. Stejně jako v minulých letech i letos představila na mezinárodní výstavě Země Živitelka 2007 několik novinek.
Jak uvedl zástupce společnosti Bc. Martin Křivka, do konce letošního roku čeká na chovatele výhodná nabídka některých výrobků pro chov prasat: „Reagujeme tak na nepříznivé podmínky pro prvovýrobce této komodity,“ vysvětlil Křivka.
Jednou z novinek s ekonomicky výhodnou pořizovací cenou je například porodní klec pro prasnice s typovým označením KPR 24.
Porodní klec pro prasnice KPR 24 disponuje rozměrově variabilním řešením, vpředu je možné nastavit čtyři rozměry, vzadu je možné nastavit 12 variant nastavení jak do šířky tak i dělky klece. Podle slov Martina Křivky se hodí pro všechny rámce prasnic (provozně vyzkoušeno na prasnicích od 130 do 420 kg), výhodou je nerezové koryto výklopné dopředu i dozadu a také boční vymezovací zábrany, které omezují riziko zalehnutí selat.
„Dále ve slevě nabízíme také rozmanité typy plastových prken nebo samokrmítek,“ dodává Bc. Křivka.
Stálicí v nabídkovém sortimentu firmy Farmtec je také dojicí robot Galaxy. Základem robota je standardní průmyslový robot, který je přizpůsoben pro dojení. Tento robot lze použít maximálně pro obsluhu dvou stání, které mohou být umístěny za sebou (do tandemu) nebo vedle sebe (zrcadlově). Jedno stání je dimenzováno pro 60 kusů.
Robot nasazuje a snímá struková pouzdra jednotlivě. Nasazení se provádí na základě laserového zaměření. Nádoj se sleduje i podle jednotlivých čtvrtí. Případné chyby jsou hlášeny do počítače. Jestliže při další návštěvě dojnice proběhne vše bez problémů, chybové hlášení se automaticky smaže. Robot si podle potřeby sám vyčistí případné znečištění zaměřovacího zařízení.
Dojené mléko lze podle potřeby separovat z dodávky dvěma způsoby (nastavuje se v počítači). Separuje se jako odpadní bez dalšího využití (antibiotika) a jako krmné pro další použití (pro telata). Po každé podojené krávě proběhne automatická očista dojícího přístroje. Po podojení léčené nebo zánětové krávy proběhne dezinfekce dojícího stroje až k separačnímu ventilu. Měří se rovněž vodivost v každé dojené čtvrtce. Samozřejmostí je i automatická dezinfekce mléčné žlázy po dojení. Velkou výhodou je možnost ručního režimu dojení. To znamená, že lze dojit i při případném výpadku robota.
Použitý software obsahuje například reprodukční kalendář, vodivost, nádoj, průběh dojení, nastavení parametrů dojení nebo pohybovou aktivitu.
V neposlední řadě upozorňuje zástupce firmy Farmtec také na bioplynové stanice: „Technologie bioplynových stanic umožní zemědělským podnikům a farmářům nejen zpracovávat odpad vzniklý jejich vlastní činností, ale také odpady ostatních subjektů včetně biodegradabilní složky separovaného komunálního odpadu a tak získat vedle příjmů ze zemědělské produkce také příjmy z prodeje elektrické energie, tepla, popř. hnojiva z digestátu a za zpracování komunálního bioodpadu,“ vyjmenovává pozitiva Martin Křivka.