07.10.2021 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Pro welfare i čistší životní prostředí

Rekonstrukce, modernizace či nová investiční výstavba nemusí být vždy spojena jen s opotřebením, zastaráním či potřebou navýšit kapacitu. Častým důvodem je nutnost zvýšit produktivitu práce či splnit zákonné požadavky pro lepší welfare chovaných zvířat, vyšší bezpečnost práce a ochrany životního prostředí.

Chovatelé prasat by měli počítat s tím, že budou muset provést velké investice do oprav a modernizací zhruba po 10 až 15 letech. Ať už půjde o zefektivnění provozu nebo reakci na nové legislativní požadavky.

Jen zřídka je možné vyřešit vše najednou, a proto je nutné stanovení priorit. Vždy je na majiteli farmy, aby objektivně a realisticky zvážil své možnosti, protože při takové rekonstrukci stáje či modernizaci technologie půjde vždy o spoustu peněz. A ne vždy to budou peníze vlastní. Proto musí být dobře zhodnocena reálnost a návratnost takové investice. A to jak v podmínkách optimálních, se kterými se v realitě setkáme spíše výjimečně, tak v těch nepříznivějších obdobích. Do ekonomiky chovu prasat v posledních letech velice výrazně zasáhl například africký mor prasat nebo covid-19. To jsou období, která v maximální míře prověří efektivitu každého provozu.

Vysoká produkce, hodně pozornosti

Živočišné produkci, a zejména její intenzivní formě, je věnována spousta pozornosti. Pravdou je, že ne vždy je to pozornost, jakou by si člověk představoval. Ekologičtí aktivisté bojující proti globálnímu oteplování, ochránci práv zvířat, vegetariánské a veganské spolky – ti a řada jiných poukazují na škodlivost a neetičnost chovu hospodářských zvířat. Nicméně na oblibě masa jejich působení zatím příliš patrné není. Podíváme-li se k našim západním sousedům, tak po chovu dojeného skotu je chov prasat druhým nejdůležitějším odvětvím německého zemědělství. I zde je patrný trend klesajícího počtu podniků s rostoucími počty zvířat. Zatímco v polovině dvacátého století měl průměrný chovatel pět prasat, ve druhé dekádě toho 21. už to bylo téměř 1200 kusů. Když k tomu přičteme velký zájem o welfare (resp. silný vliv „zelených“), tak se s řadou investic bude muset většina chovatelů ještě vypořádat.

Specializace stále vede

Moderní chovy prasat se vyznačují specializací. Důvodem je, že jednotlivé kategorie vyžadují odlišný přístup a v případě jejich přítomnosti na jedné farmě jsou kladeny vysoké požadavky,

S využitím nejenom zahraničních materiálů připravila

Ing. Anna Marcinková

Celý článek najdete v tématu týdne Zemědělce č. 30*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down