01.07.2022 | 03:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

PROAGRO s novými silami a novou vizí  

Když se řekne v chovatelské branži PROAGRO Radešínská Svratka, vybaví si asi každý chov českého strakatého. Chov se stále drží na předních příčkách v chovatelských soutěžích, a zejména na středisku v Řečici udělaly zootechničky velký posun kupředu. Ředitel se netají novými plány na rekonstrukce stájových objektů – nové vize přišly za ekonomické krize, tedy možná v pravý čas.  

Akciová společnost PROAGRO Radešínská Svratka provozuje zemědělskou výrobu na více než 2200 ha v kraji Vysočina. Prokurista a předseda představenstva společnosti Ing. Jaroslav Michal charakterizoval fungování společnosti takto: „Žijeme tady ze symbiózy chovu skotu a dvou bioplynových stanic. Naší hlavní činností je kromě získávání mléka především výroba objemných krmiv jak pro skot, tak i pro bioplynové stanice. Ve středisku Radešínská Svratka je ustájeno 450 krav a v nedaleké Řečici chováme asi 400 krav. V Pikárci je ustájen mladý skot, zástav a především 700 jalovic.“

Mléko z Radešínské Svratky putuje do mlékárny v nedaleké Přibyslavi přes odbytové družstvo Střední Čechy. Dodávka činí asi 20 tisíc litrů denně, což představuje asi 7 milionů litrů za rok. „Jakou cenu za tuto komoditu bychom si představovali? Aby cena mléka kopírovala růst nákladů, které přichází k nám, tedy – je to energie, nafta, hnojiva, chemie na ochranu rostlin a další. Takže by se měla pravidelně zvyšovat na 13, 14 nebo až 16 Kč za litr. Ne, není to přehnané – nejvíce rostou náklady na pohonné hmoty, nakupovaná krmiva, ale pociťujeme i tlak zaměstnanců na mzdy. Kalkulaci nákladů samozřejmě ovlivňuje cena vlastního obilí – z jakého období jej oceníme,“ vysvětlil ředitel společnosti aktuální ekonomickou situaci a doplnil, že bioplynové stanice jsou pro podnik jistotou v tom, že střediska Radešínská Svratka a Pikárec jsou zásobovány vlastní elektrickou energií. Na středisku Řečice se pak podařilo zafixovat cenu na příští tři roky, takže růst cen elektřiny společnost v brzké době neohrozí. „Na druhou stranu čelíme velkému handicapu – po dvanáctileté spolupráci s prodejem elektřiny do sítě E-onu stále prodáváme za stejnou cenu jako v roce 2010 – tedy za 4,20 Kč za kWh včetně zeleného bonusu,“ trochu si postěžoval Jaroslav Michal.   

Stabilizace týmu

Společnosti se v posledních letech podařilo stabilizovat zootechnický tým. Jedna zkušená zootechnička působí v Radešínské Svratce a k ní přibyly tři mladé nadějné zootechničky. „Děvčata žijí svou prací a jistě chov posunou dál, než naše generace, která pomalu odchází. Mám z toho radost. Máme již společně vytvořenu vizi chovu skotu do budoucna – poslední rekonstrukce byla v roce 2014. Potřebujeme bourat a vystavit nově. Součástí vize je Radešínská Svratka jako produkční farma s novou moderní dojírnou pro 660 krav. Ze střediska v Řečici bude farma reprodukční, kde budou ustájeny krávy mimo produkci a všechna telata. Určitě i nadále počítáme s českým strakatým skotem, věřím, že také zootechničky ho mají pod kůží. Je krásný, má dvojí užitkovost. Zpeněžení masa lze využít jak z vyřazených krav, tak ze zástavu – ceny jsou zajímavé,“ představil záměry podniku ředitel.  

 

Celý článek najdete v Našem chovu 7/2022.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down