Každý zkrácený měsíc odchovu oproti běžné délce je obrovským přínosem do dalšího chovu. Tento proces začíná již prvním dnem života telete. Snadné a bezproblémové telení je základ. Dobře zvolený program pro odchov mladého skotu může celému chovu významně pomoci. První týdny a měsíce života telete jsou nejdůležitější pro celý produkční život krávy.
Hledání rezerv je základ úspěšného chovu u všech kategorií skotu. Neřešené problémy na farmách znamenají obrovské finanční ztráty. Chybou je, když jsou krávy, prvotelky a jalovice chovány v nevyhovujících stájích a nevyhovující úrovni stájové hygieny, mají vyšší tělesnou kondici, mají neadekvátní chování v období telení, mají zvýšený výskyt poruch reprodukce (cysty), relativně často rodí mrtvá telata.
Při odchovu jalovic i následně v chovech dojnic přistupují chybějící pravidelné sledování stáda, sporadické vyhledávání říjí, chybí včasná kontrola březosti, nepravidelné vážení zvířat, sledování kondice, zcela opomenutá ochrana zvířat před působením tepelného stresu, nedostatečný přístup ke kvalitní, čisté napájecí vodě a další.
Cílem každého moderního chovatele je dosahovat maximálního profitu. Dobří chovatelé vědí, že to musí být kráva nejen s vysokou produkcí, ale také především bez mastitid, neagresivní, učenlivá, bez zlozvyků, dlouhověká.
Pokud chovatel není schopen rozpoznat a napravit výše uvedené nedostatky, nemá cenu investovat do drahých krmiv, genetiky, mechanizace či automatizace. K eliminaci chyb je vždy třeba minimálních nákladů.
Doc. Ing. Oldřich Doležal, DrSc., technolog-specialista*
Podrobněji v časopisu Náš chov 4/2019.