Sněm Agrární komory ČR 16. března v Olomouci zvolil za svého nového prezidenta Zdeňka Jandejska, který je ředitelem společnosti Rabbit Trhový Štěpánov a předsedou Iniciativy zemědělských a potravinářských podniků. Ve funkci nahradil Miroslava Tomana, který zůstává v čele Potravinářské komory ČR. Těsně po svém zvolení Jandejsek prozradil novinářům své budoucí záměry. Za nejpalčivější problémy označil národní dotace, zastropování plateb a dumpingové dovozy, které likvidují tuzemský trh.
Jaké jsou možnosti v úpravě pravidel pro podpory?
Pravidla pro dotace jsou do roku 2020 daná, do té doby se s tím nedá moc dělat. Od roku 2018 budou nějaké změny ve znevýhodněných oblastech LFA, které jsou před dokončením.
Co je však hlavní, měli bychom dát dohromady národní dotace. Tyto dotace států EU-15 jsou několikrát vyšší než naše, přestože jsme ve výrobních nákladech na tom lépe než ony. Přitom země EU-15 vozí do České republiky produkty za ceny, které tvoří od 50 do 70 procent našich cen a likvidují tím český trh. To pak není společný evropský trh, ale je to trh, který je narušený sílou rozpočtů jednotlivých starých členských zemí.
Jak budete postupovat v otázce dumpingových cen?
Myslím si, že otázka dumpingových cen se začala trochu řešit. Letos ministr zemědělství Marian Jurečka již začal realizovat to, co říkáme delší dobu, na radě v Bruselu. Musíme ale udělat jasný rozbor toho, co se stalo za dobu členství České republiky v Evropské unii. Musíme ukázat na to, že naše výroba spadla na třicet, čtyřicet procent proti stavu před vstupem do unie. Na rozdíl od těch, kteří mluvili o pomoci pro zemědělství, a jejich výroba se znásobila. To musíme dát na stůl. Pak nevěřím, že s tím nebude možné pracovat. Pokud by to nešlo, musí nastoupit premiér a pro některé věci nezvednout ruku, dokud v Bruselu nebudou akceptovat náš rozbor a stav, který je u nás v zemědělství a potravinářství.
Více si přečtete v dubnovém čísle časopisu Farmář