31.07.2009 | 07:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Producenti mléka bojují o přežití

Ve dnech 7. až 9.července 2009 se konalo ve švýcarském Kappel am Albis jednání zástupců členských organizací EMB (European Milk Board), jež zastřešuje farmáře z dvanácti evropských zemí produkujících téměř polovinu mléčné produkce Evropské unie. Českou republiku, která byla společně s Polskem přizvána jako pozorovatelské země, na této akci zastupovali představitelé Svazu chovatelů holštýnského skotu ČR.

Švýcarsko nebylo pro tento summit vybráno náhodou. Od května 2009 tam byl ukončen systém mléčných kvót, což přineslo na jedné straně mírné zvýšení mléčné produkce a na druhé straně však dramatický pokles výkupních cen mléka. Představitel švýcarských farmářů Martin Haab konstatoval, že mlékárenský průmysl využil této situace a nestoudně diktuje ceny i kontrahované množství mléka, jež převyšuje poptávku. Po politické reprezentaci se požaduje okamžité přijetí legislativních opatření k vyrovnání nabídky a poptávky na trhu, což by zajistilo návrat výkupních cen mléka na úroveň alespoň pokrývající výrobní náklady.
Na jednání byli přizváni i reprezentanti farmářů z Kanady, kteří tam objasňovali jejich dlouholetý funkční flexibilní kvótový systém regulace mléčné produkce v závislosti na poptávce, který zajišťuje relativně stabilní ceny mléka jak pro farmáře, tak pro finální konzumenty.
Podle vyjádření představitelů všech členských zemí EMB je situace v celé Evropě katastrofální, výkupní ceny mléka se propadly na 18 až 22 eurocentů, tedy na úroveň ohrožující přežití mnoha farmářů. Dosud přijatá opatření politiků, jako poskytování levných úvěrů, předčasné vyplacení přímých dotací, intervenční nákupy či exportní dotace, jsou nedostatečná a nejsou schopna změnit stávající negativní trend na mléčném trhu. To je nezbytná podmínka k dosažení přiměřených nákupních cen mléka zajišťující udržitelný stav mléčných farem.
Ultimatum EMB předané Radě ministrů zemědělství EU a Evropské komisi vypršelo 30. června 2009. Ačkoliv existují náznaky, že politici uznávají potřebu rychlejší restrukturalizace mléčného sektoru, než bylo dříve naplánováno, producenti mléka jsou však již na hranici svých sil. Prezident EMB Ramuald Schaber uvedl, že systém regulace musí být změněn rychle. Je požadováno okamžité pětiprocentní snížení mléčné kvóty jako signál trhu, jež by měl otevřít cestu ke zvýšení výkupních cen mléka. Dále konstatoval, že je nezbytná změna celého systému organizace mléčného trhu, který musí flexibilně regulovat produkované množství mléka. Řešení a provedení nezbytných reforem je pouze v rukou politiků, protože jenom čekáním se nic nestane. EMB předkládá průřezové stanovisko všech svých členů z celé Evropy a bude za potřebnou změnu systému tvrdě bojovat.
Závěrečné prohlášení schválené summitem EMB bylo předáno médiím na tiskové konferenci, která byla symbolicky uspořádána na pietním místě nazvaném Milk-soup stone, kde stojí kamenný pomník zasvěcený farmářům, kteří v roce 1529 odmítli následovat příkazy svých generálů. Stejné předsevzetí vyjádřili představitelé EMB společnou konzumací mléčné polévky, kdy se nemíní smířit s příkazy dnešních „generálů“, kterými jsou supermarkety, mlékárny a politici.
Ing. Aleš Bychl
Svaz chovatelů holštýnského skotu ČR

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down