Produkce drůbeže v Evropské unii v posledních osmi letech vzrostla o jednu čtvrtinu, a to díky rostoucí poptávce spotřebitelů. Poslední údaje z Eurostatu ukazují, že Evropská unie loni vyrobila 15,2 milionu tun drůbežího masa. Od roku 2010 to představuje kumulativní nárůst o 3,2 milionu tun, čili přibližně o jednu čtvrtinu.
Sedm členských států vyprodukovalo necelé tři čtvrtiny veškeré produkce EU, přičemž Polsko je i nadále největším výrobcem, který v roce 2018 vyrobil 16,8 % produkce, další je Francie (11,4 %), Španělsko (10,7 %), Německo (10,4 %), Itálie (8,5 % a následuje je skokově nižší producent Maďarsko (3,5 %).
Čínský trh
Francouzští chovatelé drůbeže tento týden také oslavili zrušení zákazu dovozu do Číny, který byl zaveden od prosince 2015 po propuknutí vysoce patogenní ptačí chřipky H5N1. Společnost Federation des Industries Avicoles tento krok uvítala a prohlásila: „Čínský trh je doplňkovým trhem pro Francii a Evropu, protože Číňané konzumují různé výrobky, které jinak nemůžeme zhodnotit.“
Zatímco Francie v minulosti vyvážela pouze malé objemy kuřecího masa do Číny, země byla významným dodavatelem chovných zvířat pro výkrmce kuřecích brojlerů v Číně. Čelili obrovským problémům při hledání náhradních trhů v důsledku vzniku různých ohnisek ptačí influenzy po celém světě. Zatímco ve většině členských států došlo k nárůstu výroby kuřecího masa, Dánsko, Litva a Lotyšsko zaznamenaly malé snížení.*
Zdroj: www.poultryworld.net