30.07.2002 | 08:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce krmných směsí v unii roce 2001

V roce 2001 výroba krmiv v EU (kromě Řecka a Lucemburska) dosahuje 125,8 miliónů tun, což je více než jeden milión v roce 2000. Dalších 0,9 miliónů tun reprezentuje zbývající produkce Lucemburska a Řecka. Pokud jde o důležité krmné kategorie, vývoj je následující.

Například u krmných směsí pro prasata, nejdůležitější kategorie, největší nárůst vyrobeného množství byl zaregistrován ve Španělsku ( kolem 5 % oproti roku 2000). Během uplynulých sedmi let narostla produkce krmných směsí pro prasata na asi 50 % z celkové evropské produkce pro tuto kategorii a Španělsko se stalo vedoucí zemí a reprezentuje nyní 20 % z celkové evropské produkce krmných směsí pro prasata. Na druhou stranu produkce těchto směsí u dvou nejvýznamnějších producentů krmiv pro prasata Nizozemsku a Belgii poklesla o 1 a 3 %. Velká Británie ztratila již před čtyřmi lety, zavedením národních pravidel pro welfare v chovech prasat.

Objem výroby krmných směsí pro drůbež je významně progresivní v roce 2001 oproti roku 2000 (+ 3,2 %). Ačkoliv je třeba uvést, že produkce v Itálii a Belgii vykázala díky hygienickým problémům pád o více než 10 %, v roce 2000 obě země část propadu vyrovnaly, což je pozitivní příspěvek pro vývoj v EU.

Produkce krmiv pro skot spadla v průměru o 2 %, rozptyl se pohyboval od – 10 % ve Španělsku do + 10 % v Rakousku. Zajímavé je srovnání obou hlavních zemí, které vyrábějí krmivo pro skot, Německa a Spojeného království, u nichž byly zaregistrovány opačné výsledky (- 5,5 % a + 5,6 %). To ilustruje krizi v důvěře konzumentů v Německu ve vztahu k případům BSE v roce 2000. Naopak na nárůstu produkce ve Velké Británii je vidět návrat
důvěry zákazníků.

Obecně trend ve výrobě krmných směsí ve většině zemí se pohybuje od – 1 % do + 2 %, vyjma Itálie, kde došlo k nárůstu o 4 %, v podstatě proto, že propad ve výrobě krmiv pro drůbež se vyrovnal, jak už bylo uvedeno výše.

Výhled pro rok 2002
Podle odhadů expertů FEFAC produkce krmiv pro skot v roce 2002 by měla opět poklesnout o asi 20 % jako výsledek krize důvěry v některých zemích Evropy. U produkce krmiv pro prasata se očekává pokles o 1 % díky hluboké krizi na trhu, která ho v současné době řetězově postihla. Produkce krmiv pro drůbež by mohly postihnout nesrovnatelné podmínky importovaných produktů z Brazílie a Thajska (nejméně o – 1 %). Všeobecně by mohla produkce krmiv poklesnout o 1 až 2 %.
Podle materiálů FEFAC

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down