Komplikace, které celému světu způsobuje koronavirová pandemie samozřejmě mají dopady také na chov prasat. Pokud jde o situaci v Evropě, většině významných producentů vepřového masa způsobuje největší problémy nedostatek personálu z důvodu karantény nebo onemocnění koronavirem covid-19. V těžce postižených zemích, jako jsou například Španělsko nebo Itálie, uvedený problém zásadně brzdí výrobu. Nejistota je patrná i ze snížené poptávky ze strany jatek, což spolu s celkovým omezením mezinárodního obchodu vyústilo v celoevropský pokles cen.
V chovech musí být za všech okolností zajištěn trvalý provoz, aby nedošlo k týrání zvířat. Pandemie koronaviru tak nutí management podniků přijmout nad rámec základních povinností dodatečná opatření, která by minimalizovala rizika spojená s onemocněním covid-19 u svých zaměstnanců.
Smyslem dodatečných opatření, která pro své členy zpracoval podle zahraničních zdrojů Svaz chovatelů prasat, je napomoci tomu, aby v případě pozitivního testu na covid-19 neupadli do karantény všichni zaměstnanci a chov mohl fungovat alespoň v základním režimu.
V jejich rámci lze v chovech hospodářských zvířat uplatnit tři varianty, které spočívají v rozdělení zaměstnanců do skupin podle pracoviště, dále ve vykonávání práce na směny a konečně ve využití mobilních zaměstnanců z jiné farmy.
Více se dočtete v květnovém čísle časopisu Náš chov.*