23.09.2021 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Produkce vajec na kolech

Na výstavě Země živitelka vzbudila pozornost drůbežářů novinka od společnosti Big Dutchman. Jde o mobilní řešení ustájení až pro 1000 nosnic, které se pouze umístí na pozemek a napojí na zdroje elektrického proudu a vody. Doporučená minimální plocha travnatého pozemku je 4000 metrů. Dvoukolový přívěs či kamionový návěs může být používán také na veřejných komunikacích.

O novém systému podal podrobné informace obchodní zástupce Big Dutchman pro ČR Jan Šašek: „Systém Natura Caravan slouží k chovu nosnic na produkci vajec – lze chovat buď 800 slepic v bioprodukci nebo 1000 nosnic s produkcí vajec s označením 1 podle směrnice pro podestýlkový chov. Zároveň k tomu musí mít producent vajec pozemek s minimální plochou 4000 m2 na 1000 slepic. Tím jsou splněny veškeré normy, které povolují produkci vajec v příslušném režimu,“ vysvětlil na úvod Jan Šašek a pokračuje: „Celý systém je „kontejner“ jako nástavba na kamionovém návěsu. Od výrobce tedy přijede k zákazníkovi návěs, který se pak během pár dnů montáže složí podle parametrů, které požaduje zákazník.“

Složený návěs má rozměry 13,6 x 2,55 x 4 metry, může být v případě potřeby oficiálně registrován. Na louce se dá rozložená stáj posouvat např. pomocí traktoru s tažnou nápravou.

Na vhodném místě jsou boční stěny rozloženy, ustaveny podlahové podpěry, podlaha se rozloží vlevo i vpravo a nainstalují se boční stěny s otevíracími dvířky, které umožňují slepicím přístup ven.

Srdcem mobilního zařízení je technologie Natura Step 24-18 – to znamená, že spodní patro je široké 247 cm s pásem na odkliz trusu. Horní patro je široké 186 cm. V mezipatře se nachází napájení a snášková hnízda, která se po snášce nosnic díky výklopné podlaze automaticky uzavírají. V počítači je obvykle nastaven čas otevření i uzavření hnízd, které zajišťuje servomotor v zadní části vozu. To předchází tomu, aby se do hnízd dostávaly nečistoty a nosnice tam zbytečně netrávily čas. V horním i spodním patře se nachází krmné okruhy a hřady.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down