27.12.2018 | 10:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Prof. James o odchovu telat

V polovině listopadu jsme se sešli s chovateli v příjemném prostředí zámku v Polné na semináři se zaměřením na odchov telat. Seminář pořádaný společností ADW FEED se již tradičně těšil velkému zájmu chovatelské i odborné veřejnosti. Lákadlem byl kromě aktuálního tématu především hlavní přednášející prof. Robert James, prezident Down Home Heifer Solutions.

Seminář byl odstartován zásadní otázkou: „Co je pro tele přirozené?“, co tedy potřebujeme zajistit, aby tele naplnilo naše očekávání a jaká naše očekávání jsou? Co všechno je „proměnné“ v odchovu telat, jaké faktory do něj vstupují? Podle profesora Jamese je jich více, než kolik jsme ochotni si jich připustit.

Musíme znát přírůstek, bez toho není možné reálně hodnotit, jak se našim telatům daří. Přírůstek však není jen o hmotnosti, musíme hodnotit přírůstek jako kombinaci váhy, výšky a kondice podle plemene. V přibytí váhy je značný rozdíl také v nárůstu hmotnosti jednotlivých částí těla. Podle složení a množství mléka přirůstá rozdílně svalovina, kosti i tuk. Na základě pokusu na jerseyském skotu potvrdili, že vliv na zdraví telat a možnost mobilizace tuku má složení mléčné náhražky zásadní vliv. Zásadní informace prof. Jamese směrem k chovatelům byla: „Neomezujte telata v příjmu kvalitní náhražky, kopírujte jejich přirozenost, protože nikdo z nás neví, kdy budou potřebovat mobilizovat tělní tuk. A když v době potřeby nebudou mít tělní zásoby tuku k dispozici, začnou mobilizovat protein, což by bylo nežádoucí“.

Je běžné, že dojnicím se počítají a pečlivě balancují krmné dávky na základě jejich fází laktace i roční doby. Otázkou je, proč to neděláme u telat? Telata jsou zranitelná a s obdobnými požadavky jako děti. Telata do období odstavu jsou kojenci. Měli bychom proto stejně jako u dětí být spokojeni, když telata dosahují v tomto období maximálních přírůstků, protože tato telata mají imunitu, tato telata obstojí v tlaku okolí a tato telata budou i přes vložení vyšší ceny do krmení telaty levnějšími. Ušetříme na jejich léčení, minimalizujeme ztráty a zakládáme kvalitní stádo. Není důležitá cena krmné náhražky, ale cena reálného přírůstku. Musíme najít cestu, jak dodat dostatek živin skrze mléko a jak při tom nečelit nebezpečí průjmů z překrmení a oddálení příjmu starteru a následnému rozvoji bachoru.*

Mgr. Michaela Zelenková

ADW Feed, a. s.  

Kontakt: michaela.zelenkova@adw.cz

Kompletní článek najdete v Našem chovu 1/2019

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down