V obci Břežany II nedaleko Českého Brodu se svou rodinou hospodaří Jan Král. Navazují tak na slouhou selskou historii, sahající až do roku 1785. Dnes jde o moderní zemědělský provoz specializující se na chov nosnic, součástí je i rostlinná výroba na 420 hektarech.
V restitucích získala rodina Králova původní statek spolu s 48 hektary zemědělské půdy a 30 kravami. Chov dojnic s uzavřeným obratem stáda provozovala celých 12 let, denně dodávala ke zpracování zhruba 800 litrů mléka. I výměra orné půdy se postupně navyšovala. Mléčná krize však chovatele donutila s výrobou mléka skončit.
Jak komentuje Jan Král, na statek živočišná výroba patří. „Navíc se nám na jedné z farem uvolnily haly, které byly dříve pronajaté jako sklady. Přemýšleli jsme a promýšleli možné varianty včetně jejich ekonomického zhodnocení a možností odbytu. Nakonec nám z toho vyšla produkce vajec – a nelitujeme,“ říká hospodář a s úsměvem dodává, že produkty nosnic jsou vlastně rovnou zabalené. Jméno rodiny pak dalo název i produktu – pojem Královská vejce si zapamatuje každý.
V roce 2016 se dvě již zmíněné haly proměnily v podestýlkový chov nosnic s kapacitou 2 x 6000 ptáků. V prostřední části mezi nimi se nachází certifikovaná třídírna s balírnou a klimatizovaný sklad. Každá hala má vlastní technologii včetně sil.
Od počátku „drůbežího“ podnikání se Královi zaměřili na přímý odbyt bez prostředníků. Jejich výhodou je blízkost hlavního města, a tak každý den vyrážejí z Břežan dvě dodávky zásobující Prahu a okolí. Rodina si díky kvalitě své produkce vybudovala síť odběratelů, mezi něž patří nejen restaurace a hotely, ale také menší obchody s potravinami. Zapomínat nesmíme ani na farmářské trhy v okolí a prodej ve vlastním obchůdku přímo na statku.
Přítrž dobře rozjetému obchodování učinil kovid, ale i s tímto nelehkým obdobím se Královi poprali statečně, a jak jen to šlo, vrátili se do původního režimu.
Každý rok se do hal naskladňují 16týdenní kuřice hnědovaječných hybridů Isa Brown a Lohman Nick. Tato zvířata jsou velmi vhodná pro volné ustájení, mohou se pochlubit také vysokou snáškou, 300 až 350 vajec ročně. Jak říká chovatel, s ohledem na maximální welfare slepic se snáška pohybuje mezi 85 a 90 procenty z uvedené maximální hodnoty.
Při naskladnění kuřic začíná třítýdenní období, kdy se slepice seznamují s technologií a učí se dobrým návykům, především aby snášely pouze do k tomu určených hnízd. Po dobu dalších deseti měsíců mají svoje domovy v jedné ze svou hal, a po uplynutí této doby se prodávají maloodběratelům jako tzv. vynosenky. A jak říká Jan Král, je o ně velký zájem, kdo přijede v určený den po poledni, nenajde na farmě ani pírko.
V roce 2022 obohatili Královi svůj provoz o dva mobilní kurníky Free Hen MIK-270, každý pro 270 nosnic ve volném chovu. Ty jsou konstruovány tak, aby maximálně umožňovaly přirozené chování slepic. V nich zůstávají nosnice i rok a půl. Kromě „pastvy“ mají k dispozici stejnou směs jako jejich kolegyně v halách. Tyto kurníky jsou plně energeticky soběstačný díky výkonným solárním panelům a velkokapacitním bateriím, což umožňuje jejich provoz bez potřeby externího napájení.