21.10.2023 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Provedení míchacích krmných vozů

Trendem posledních desítek let je využití míchacích krmných vozů, které slouží k přípravě tzv. směsné krmné dávky (TMR). Poslední dobou jim konkurují různé automatické a automatizované systémy, které však pracují na obdobném principu různých míchacích šneků. Při pohledu na běžně používané modely jde především o šnekové zástupce s vertikální a horizontální osou rotace. Určitou renesanci na našem trhu zažívají tzv. pádlové míchací modely. Výše uvedená technika se dodává v taženém, samojízdném i stacionárním provedení.

Samojízdné modely se nabízí především se čtyř a šestiválcovými vznětovými agregáty. Řada výrobců nabízí zástupce s elektrickým pohonem. V případě tažených modelů půjde ve většině případů o zástupce agregované s různými tažnými prostředky a jsou poháněny vývodovou hřídelí v různém režimu otáček. Nicméně některé tažené vozy nabízí různou formu elektrického pohonu. Kapacita popisovaných modelů odpovídá velikosti stád nebo skupin krmených zvířat.    

 Podvozky míchacích vozů

S ohledem na celkovou kapacitou míchací vany nebo nástavby v případě klasických modelů se setkáme s různou konstrukcí podvozkových skupin. Tažené vozy s vertikální, tj. svislou osou rotace se nabízí v základním provedení s jednonápravovým podvozkem. S rostoucí kubaturou máme k dispozici zástupce se dvěma a třemi nápravami. Jedno a dvouosé míchací vozy se svým objemem prolínají s tím, že roli hraje skutečnost, zda jsou vybaveny nakládacím zařízením. Dvěma nápravami disponují obvykle modely středních kubatur opatřené vyřezávacím zařízením pro nakládání siláže a senáže ze žlabů či vaků. Nakládací zařízení je také dostupné pro jednoosé míchací vozy.

 Modely s horizontálně, tedy vodorovně uloženými šneky se nabízí většinou v jednonápravovém provedení, bez ohledu na skutečnost, zda jsou vybaveny plnícím zařízením. Jsou-li osazeny systémem plnění, jde především o různé frézy. S frézou se rovněž setkáme v případě vertikálních modelů, některé z nich se nabízí také s hydraulickou rukou a drapákovým adaptérem. Rameno s drapákem se nabízí také pro horizontální modely. S rostoucím objemem se v případě horizontálních míchacích vozů setkáme se dvěma nápravami, přičemž zadní je obvykle řiditelná. Řízení náprav se pojí také taženými vertikálními vozy.

Ing. Filip Javorek,

Kontakt: ing.filip.javorek@atlas.cz

Více najdete v Našem chovu 11/2023. 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down