Kdykoliv se začnou probírat otázky kvality dojnic, či krav obecně, a jejich efektivita, určitě se diskuse stočí i na problematiku kvality odchovu telat. Cílem veškerého snažení při odchovu telat je získání silného, zdravého a dobře rostoucího jedince, jehož vývoj bude odpovídajícím způsobem pokračovat i po odstavu. Výsledkem celého procesu je zdravá a efektivní plemenice.
Za dobu odchovu můžeme u telete počítat interval od narození do přibližně 12 týdnů věku. Spadá sem nejen odpovídající výživa a krmení, ale také ustájení, zootechnická a veterinární péče od narození do zhruba čtyř týdnů po odstavu. Úspěšný odchov telat vyžaduje nejen znalost a pochopení základních principů, ale také dobré pozorovací schopnosti. V případě odchovu telat je třeba, aby se veškeré síly směrovaly k zajištění správného prostředí a optimální výživy. To jsou nezbytné předpoklady k dosažení hmotnostních přírůstků a celkového vývinu těla zvířat odpovídajících jejich genetickému potenciálu.
Období odchovu telete, kdy se do značné míry rozhoduje o jeho budoucí užitkovosti, je důležité nejen v dojených stádech, ale především ve stádech bez tržní produkce mléka, protože závěrečná bilance je závislá od počtu prodaných zástavových či jatečných kusů. Je známo, že 50 % mortality telat v průběhu prvního roku života připadá na prvních šest týdnů po narození. A už vůbec není žádným tajemstvím či překvapením, že čím vyšší je ve stádě mortalita či „jen“ výskyt zdravotních problémů, tím menší je výsledný zisk pro chovatele.
Stejně tak jsou na kvalitě odchovu závislí výkrmci, kteří jezdí nakupovat telata na farmy. Je lhostejné, zda je jejich provoz zaměřen na výkrm zvířat z dojených či masných stád. Pokud nakoupí kvalitně odchovaný zástav, pak se zvyšuje pravděpodobnost, že efektivně dochovají zvířata do porážkové hmotnosti a dosáhnout na zisk.