Do konce roku 2011 musejí chovatelé nosnic přejít na takzvané welfarové chovy. Toto nařízení Evropské unie je pro všechny členské státy závazné, i když podle posledních informací v Itálii a ve Španělsku s jeho realizací ještě vůbec nezačali. Řada českých chovatelů, kteří chtějí zachovat kontinuitu produkce, již svoje technologie modernizuje, ostatní to ještě čeká. Do první i druhé skupiny patří MAVELA, akciová společnost Dynín, která ze šesti produkčních hal zatím zrekonstruovala jednu. Ta přísné evropské normy splňuje bezezbytku, což potvrdila i nedávná kontrola z Krajské veterinární správy.
MAVELA, a. s., Dynín v okrese České Budějovice vznikla z bývalého Společného zemědělského podniku. Součástí živočišné výroby je chov a výkrm prasat, výkrm brojlerů a chov slepic, které ročně vyprodukují na třicet milionů vajec. V provozovně Dynín se nachází šest hal a v každé je 21 tisíc nosnic. Po rekonstrukci se kapacita haly sníží na 18 tisíc slepic, čímž poklesne i produkce vajec, stejně jako produktivita výroby.
Dvakrát větší prostor
„Zatím jsme novou technologii instalovali do jedné haly, provoz jsme zahájili těsně před živitelkou a nyní probíhá ověřování,“ přivítal nás technický náměstek akciové společnosti Lukáš Nádvorník, DiS. „Nejpozději v lednu 2011 musíme začít s rekonstrukcí ostatních hal, neboť v dubnu je budeme naskladňovat. Celou technologii, kromě klimatizace a centrálního sběru vajec, které prošly rekonstrukcí před třemi lety, dodala třeboňská společnost Agrico. Důvodů, proč jsme vsadili na „nováčka“ v tomto oboru, je řada. Nebudu zastírat, že jedním z faktorů byla cena. Co je však podstatné, s touto společností máme velmi dobré zkušenosti, neboť nám rekonstruovala výkrmny prasat. Přesvědčili jsme se, že kvalita a spolehlivost jsou u ní prvořadé. Důležité je i to, že sídlí hned za lesem, takže servis a jakékoliv problémy řeší okamžitě. Jsme přesvědčeni o tom, že téměř dvacetileté zkušenosti se stájovými prvky v chovu prasat využije i v chovu drůbeže.“
„Původně zde byla třicet let stará východoněmecká klecová technologie po deseti slepicích v kleci, na jednu připadalo 350 centimetrů čtverečních,“ zapojuje se do hovoru MVDr. Ing. Petr Vaněk ze společnosti Agrico. „Nyní je ve velkých a prostorných klecích dvacet slepic včetně snáškového hnízda, takže na jednu nosnici připadá minimální hrubá plocha 750 centimetrů čtverečních, což představuje 600 centimetrů čtverečních čistého prostoru. Celá technologie obohacených klecí v akciové společnosti Dynín odpovídá přísné evropské normě.“
Obohacené klece z Třeboně
Jednotlivé sekce obohacených klecí ze společnosti Agrico Třeboň jsou vyrobeny z pozinkovaných plechů a drátů podle normy kvality ISO 9001 a dosahují vysokých standardů. Klecový systém je navržen tak, aby odolával agresivnímu prostředí. Hlavní konstrukce klecového systému se skládá z výškově stavitelných podpěr, které jsou rozmístěny podélně po každých 60,5 cm. Boční stěny jednotlivých sekcí vyrobené z pozinkovaného plechu slouží jako prevence proti ozobávání, nosnice jsou klidnější a mohou udržovat vizuální kontakt s ostatními sekcemi. Po nakloněném drátěném roštu se vejce snadněji dostávají na sběrný pás, což má vliv na jejich minimální znečištění a poškození.
Z pozinkovaného plechu je vyrobena i automatická linka sběru vajec. Laťkový dopravník je natřen elektrostatickým nátěrem proti usazování prachu. Sběrný pás je k řadám klecí umístěn podélně a ústí do čelní části sběrné linky. Společně s drátěnými držáky je konstruován s ohledem na maximální prevenci proti rozbití a znečištění vajec. Dopravník, sběrný pás a výtahové zařízení je poháněno motorem o výkonu 0,75 k.
Odkliz trusu zajišťují pásy z polypropylenu o tloušťce 1 mm pod každou řadou a ve všech patrech klecového systému. Na konci každého pásu je trus seškrabáván na dopravník, který ho vynáší z haly. Zadní strana pásu je opatřena chráničem proti stékání trusu. Tato robustní konstrukce pásů a válců bez problémů pracuje i ve velmi dlouhých halách a zajišťuje dokonalý odkliz výkalů.
Krmení a napájení
Plně automatický krmicí systém vyrobený z pozinkovaného plechu tvoří krmné žlaby, automatické krmné vozíky, dopravníky a plastový velkoobjemový zásobník. Vysoce úsporný vozíkový krmicí systém dopravuje krmivo nosnicím hygienicky a všem ve stejném množství a složení. Na každou slepici připadá krmná hrana 12 cm. Automatickou dopravu krmiva ze zásobníkového sila do krmicích vozíku zajišťují spirálové dopravníky o průměru 125 mm. Krmné vozíky jsou přes rampy umístěnými nad klecemi taženy pomocí ocelového lanka a elektromotoru o výkonu 0,75 k. Z nich se krmivo sype do krmných žlabů navržených s důrazem na stejnou kvalitu krmiva pro každou z řad, a také na prevenci proti vyhrnování krmné směsi. Tím je zajištěna vždy čerstvá dávka bez zbytečných ztrát krmiva.
Napájecí systém se skládá z PVC potrubí, nerezových kapátkových napáječek a z odkapávacího žlábku. V každé klecové sekci je na PVC potrubí umístěno šest kapátkových napáječek. Pod napájecím potrubím se nachází protiodkapový žlábek ve tvaru V, který zabraňuje ředění výkalů odkapovou vodou z napáječek.
Dosavadní zkušenosti
„Se zásadními problémy jsme se zatím nesetkali, drobné problémy, které se vyskytují u každé nové stavby či rekonstrukce, řešíme,“ hodnotí první zkušenosti s novou technologií Lukáš Nádvorník. „Větší klece a větší životní prostor ocení především slepice, stejně jako hnízda. Překvapilo mě, že nosnice skutečně snášejí v instalovaných hnízdech, moc jsem to zpočátku nevěřil. Zrovna včera jsme zde měli zástupkyni Krajské veterinární správy přes welafare a jí se nová technologie velice líbila. Veterinární kontrola, při níž byly měřena řada parametrů, proběhla bez závad. Pro ošetřovatele je pak podstatné to, že se výrazně zvětšil prostor mezi klecemi a hnojnými pásy, takže nemusejí trus odstraňovat každý den jako u původní technologie. Z provozního hlediska je to pro nás největší plus. Na vyhodnocení máme dva měsíce, už první výsledky ale ukazují, že technologie bude šlapat.“
„Pro chovatele nosnic máme připravené další potřebné technologie, velmi zajímavé stájové prvky můžeme nabídnou i producentům brojlerů,“ dodává závěrem naší návštěvy Petr Vaněk. „Ať již komplexní technologické celky nebo jejich části pro chov nosnic ve voliérách či s volným pohybem na podestýlce, či technologie pro odchov kuřic, nebo kompletní vybavení pro chov a výkrm brojlerů. Připraveny máme snáškové klece, automatické linky sběru vajec, krmný a napájecí systém, zařízení pro odkliz trusu a špičkové ventilační a řídicí systémy. Pověstná pro Agrico je i rychlá a bezproblémová montáž a stoprocentní servis. Chovatelům drůbeže nabízíme kompletní rekonstrukce na klíč, kdy připravíme projekt, pomůžeme se zajištěním financování, uskutečníme úpravy a zabezpečíme trvalý servis.“
Klíčové informace
-Jednu ze šesti produkčních hal pro chov nosnic zrekonstruovala podle přísných požadavků evropské normy na velfare MAVELA, akciová společnost, Dynín.
-Obohacené klece dodala třeboňská společnost Agrico.
-Dosavadní zkušenosti s novou technologií jsou vesměs pozitivní.