28.01.2007 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První ročník soutěže zná vítěze

První ročník Soutěže šlechtitelských chovů má za sebou své finále a zná i své vítěze. Slavnostní vyhlášení výsledků soutěžního klání, ve kterém mezi sebou soupeřilo osmdesát jedna červenostrakatých chovů proběhlo v prosinci ve Skalském Dvoře. Na programu akce byl kromě samotného ocenění vítězů i blok odborných přednášek určených pro téměř stovku chovatelů z celé České republiky.

V souvislosti s přijetím novely zákona o šlechtění a plemenitbě hospodářských zvířat změnil Svaz chovatelů českého strakatého skotu systém organizace šlechtitelských chovů. Nová podoba této tradice, která byla schválena členským shromážděním svazu v březnu 2006 vychází z konceptu, kdy za šlechtitelský chov se považuje takový podnik, který produkuje plemenný materiál – plemenné býky.

Kritéria hodnocení
Nově zavedená soutěž šlechtitelských chovů je nyní otevřenou příležitostí pro řadu podniků, které dnes plemenný materiál již produkují, ale nebyl jim dosud udělen statut šlechtitelského chovu. „Smyslem soutěže je kromě jiného zachovat setkávání chovatelů v rámci Dnů otevřených dveří, organizovaných jednotlivými chovy ve spolupráci se Svazem chovatelů, generálním partnerem příslušného ročníku soutěže, oprávněnými osobami a dalšími firmami, které se na výsledcích jednotlivých podniků podílejí,“ uvedl ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu Dr. Ing. Josef Kučera. Takových setkání proběhlo v uplynulém roce na řadě míst České republiky několik.
Jak dále sdělil, kritéria soutěže vycházejí ze schváleného šlechtitelského programu plemene a hodnotí nejvýznamnější výsledky chovatelské práce při respektování rozdílné struktury chovů. Základním kritériem je již zmíněná produkce plemenných býků. V podniku se dále hodnotí podíl dlouhověkých krav, plemenné hodnoty pro produkci bílkovin, osvalení stáda a úspěchy na výstavách.
Díky partnerům soutěže šlechtitelských chovů je možné nejlepší podniky finančně ocenit. Vítěz ročníku zároveň získává putovní pohár šlechtitelských chovů. Partnerem soutěže pro rok 2006 byla společnost Tekro, spol. s r. o.

Ocenění na závěr
Po ukončení bloku odborných přednášek, které se věnovaly řadě aktuálních témat, vystoupil ředitel Svazu chovatelů českého strakatého skotu, aby ve svém příspěvku ocenil výsledky českých chovatelů, kterých dosáhli v uplynulém kontrolním roce. „Významná je především skutečnost, že došlo k meziročnímu zvýšení mléčné užitkovosti o 175 kg mléka při současném zkrácení délky mezidobí o jeden den. S průměrnou užitkovostí 6175 kg mléka patří český strakatý skot jednoznačně na přední místa mezi strakatými populacemi. Současně drží krok i s největšími populacemi strakatých plemen v Německu a Rakousku,“ uvedl.
Následně shrnul hlavní aktivity svazu v minulém období a jeho priority pro příští rok. „Mezi naše hlavní úkoly patří dokončení společného odhadu plemenných hodnot masné užitkovosti, které je těsně před svojí finalizací. Jednoznačnou prioritou příštích pěti měsíců je pak organizační zajištění zasedání Světové Simmental-Fleckvieh federace, které proběhne v květnu 2007 v České republice,“ oznámil. Na závěr svého vystoupení ředitel svazu vyhlásil oficiální výsledky soutěže.
Vítězem prvního ročníku Soutěže šlechtitelských chovů českého strakatého skotu se s velkým náskokem stala akciová společnost Klas Nekoř. Druhé místo v soutěži patřilo chovatelům ze společnosti Agronea Polička. Vítěznou trojici pak doplnila ZD Krásná Hora nad Vltavou, a. s.
Předseda Svazu chovatelů českého strakatého skotu Ing. Roman Šustáček a zástupce společnosti Tekro MVDr. Miloslav Skřivánek, CSc., vítězům slavnostně předali šeky v hodnotě 30 000 Kč, 25 000 Kč a 20 000 korun.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down