04.06.2003 | 01:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výběry býků na odchovně Cunkov

Odchovna plemenných býků Cunkov funguje přes dva roky. Z původního kravína K-96, který majitel Ing. Pavel Kozák v té době koupil, vyrostl moderní provoz, ve kterém se chovatelé setkávají mimo jiné i při výběrech býků do plemenitby. Letošní první akce tohoto druhu se konala 16. až 17. dubna.

Rekonstruovaná stáj na farmě Ostrý poskytuje býkům veškeré pohodlí. V kotcích jsou rozděleni podle klíče založeného na plemeni, stáří a majiteli. Jak podotýká ing. Kozák: „Dělení podle věku či plemene je standardní, ale podle mého názoru se musí přihlížet i k majiteli býka. Ti potom nemusejí v novém prostředí soupeřit a rivalitou neztrácejí potřebné kilogramy.“
Naskladnění testovaných býků probíhá třikrát za kalendářní rok, většinou k datu 1. 12. (první test), k 1. 2. (druhý test) a 1. 6. (třetí test). Odchov ustájených býků probíhá podle krmné metodiky pro odchov a zkoušky vlastní užitkovosti býků masných plemen skotu (ČSCHMS). Do krmné dávky patří například kukuřičná siláž a speciální doplňková směs obsahující mačkanou pšenici, ječmen, sóju a minerálie v optimálním poměru.
Stotisícová investice
Dobrý plemenný býk je bezpochyby dobrou investicí. Ve chvíli, kdy po provedených základních výběrech přichází na řadu dražba jednotlivých býků, začíná prudce stoupat adrenalin. Potenciální majitelé plemeníků bojují „ o toho svého“ jako o život. Proto nejsou výjimkou ani částky podstatně převyšující stotisícovou hranici.
A jak tedy dopadly letošní první výběry na OPB Cunkov? Posuďte sami: Do dražby se dostalo 63 býků, jejichž průměrná cena celkem byla 91 206 Kč. Zajímavé je porovnání průměrné dražební ceny jednotlivých plemen, největší zájem byl o piemontského býka Korok z Cunkova ET po ZPI 207 Tristanovi, který dosáhl rekordní částky 145 tisíc korun. Následovala plemena blonde d´Aquitaine s průměrnou cenou 108 950 Kč, masný simentál (96 700 Kč), charolais (95 062 Kč), aberdeen angus (89 833 Kč), limousine (82 840 Kč) a hereford (70 000 Kč).
Z nejlépe zpeněžených býků stojí za zmínku ještě několik dalších příkladů, například Bovet Jork ET (charolais) po otci ZCH 388 Impair, který dosáhl mimořádné hodnoty hmotnosti ve 120 dnech 285 kg, vynikajícího přírůstku v testu na úrovni 2167 g a excelentního exteriéru hodnoceného 91 body, byl v Cunkově vydražen za 140 000 Kč. Býka King MZLU plemene blonde d´Aquitaine po otci ZBA 180 Guepard, který se může pochlubit výborným přírůstkem v testu 2133 g, velmi dobrou 365 denní hmotností na úrovni 583 kg a 90 body za zevnějšek si nový majitel odvezl za 135 tisíc Kč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down