01.02.2007 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

První výstava v Lysé měla úspěch

Výstava Náš chovatel odstartovala v polovině ledna letošní sezónu veletržních akcí na Výstavišti v Lysé nad Labem. V porovnání s předloňským premiérovým ročníkem byla v pořadí druhá prezentace středočeských chovatelů králíků, drůbeže, holubů a drobných hlodavců bohatší téměř o dva tisíce zvířat.

Pod záštitou hejtmana Středočeského kraje Ing. Petra Bendla společnost Výstaviště Lysá nad Labem uspořádala ve spolupráci s koordinačním aktivem Českého svazu chovatelů (ČSCH) Středočeského kraje výstavu drobného zvířectva a přehlídku národních plemen. A podle osvědčeného scénáře byla také letošní krajská akce ještě rozšířena o speciální prezentace klubů, konkrétně chovatelů chocholatých plemen drůbeže, dále holubů brněnských voláčů, holubů gigantů, holubů rysů a králíků moravských modrých.

Podruhé za tři roky
„Výstavu Náš chovatel, koncipovanou jako prezentaci výsledků středočeských chovatelů jsme uvedli do života již před dvěma roky. Její premiérový ročník, který představil 2500 zvířat prokázal, že o akce tohoto druhu je mezi chovatelskou veřejností obrovský zájem. Z důvodu přijatých veterinárních opatření proti ptačí chřipce v loňském roce se ale její druhý ročník mohl uspořádat až letos. V našem kalendáři je zmiňovaná chovatelská akce výstavou, kterou zahajujeme sezónu. Termín jejího konání je načasován tak, aby neohrozil nadcházející období příprav na odchov mláďat. Současně nabízí chovatelům ještě možnost zakoupení chovných zvířat. Pro nás jako pořadatele je pak podstatné, že výstava Náš chovatel se u chovatelské veřejnosti chytla a patří mezi nejlepší akce svého druhu v republice,“ řekl ředitel Výstaviště Lysá nad Labem Ondřej Matouš.
Podle pořadatelů tkví úspěch středočeské výstavy králíků, drůbeže, holubů a drobných hlodavců nejen v termínu jejího pořádání, ale také v zajištění bohaté expozice zvířat ve všech základních chovatelských odbornostech.
„Po vynucené odmlce v loňském roce jsme s napětím očekávali, jak se výstavu Náš chovatel podaří obsadit. Skutečnost však předčila veškerá naše očekávání. Přihlásilo se téměř 600 chovatelů, kteří v jednotlivých expozicích představili více než 4300 zvířat. Dá se říci, že výstava takového rozsahu již přesahuje rámec regionální akce a blíží se výstavě národní. Pokud jde o prezentovaná zvířata, tak jejich úroveň byla vynikající. Vedle novinek například v podání francké husy nebo volžkých rejdičů se letošní druhý ročník středočeské výstavy v Lysé mohl pochlubit i početnou expozicí morčat,“ pokračoval předseda krajského koordinačního aktivu ČSCH Ing. Richard Konrád.

Tři pavilóny zvířat
Návštěvníci výstaviště v Lysé mohli spatřit ve třech pavilónech 1578 králíků, 1906 holubů, 715 kusů drůbeže a 133 morčat. Drtivá většina z celkového počtu 4332 zvířat byla prezentací zejména odborné úrovně chovatelů z jednotlivých středočeských organizací Českého svazu chovatelů. Prostor ale samozřejmě dostali i členové svazu z ostatních krajů, včetně moravského regionu.
Expozici králíků prezentovalo 59 plemen, z nichž zakrslý králík byl představen v neuvěřitelných sedmnácti rázech. Se 107 zvířaty pak patřil stříbřitý malý k nejpočetněji zastoupeným plemenům králíků.
Ze všech chovatelských odborností byla holubářská expozice nejpočetnější. Bylo představeno více než 1900 holubů 75 plemen. Nejpestřejší paletu barevných kombinací představili chovatelé brněnského voláče, kterého v Lysé ukázali ve 24 rázech. Nejpočetněji zastoupeným plemenem holubů se 202 exponáty se stal rys.
Z více než 130 vystavených morčat třinácti plemen připadalo nejvíce rázů – patnáct – na plemeno US Teddy, které bylo současně předvedeno v rekordním počtu 31 zvířat.
Letos středočeští chovatelé drůbeže představili v Lysé 77 plemen. Pomalu se stává tradicí, že nejpočetněji zastoupeným plemenem v kategorii kur domácí je zdrobnělá wyandotka. Stejně jako na Evropské výstavě v pražských Letňanech a prvním ročníku výstavy Náš chovatel, tak i letos bylo na výstavišti nedaleko Labe prezentováno 114 zdrobnělých slepic jmenovaného plemene ve třinácti barevných rázech.
V základních chovatelských odbornostech bylo přiznáno celkem 33 věcných cen, z toho 28 pohárů se udělilo v rámci klubových speciálek.
V doplňkové ukázkové expozici si pak návštěvníci lednové výstavy ještě mohli prohlédnout francouzské plemeno zakrslých ovcí ouesant, které patří do kategorie hobby plemen.

Výsledky meziokresní soutěže
Speciálně pro chovatele z jednotlivých středočeských organizací byla vyhlášena prestižní meziokresní soutěž, která měla podle základních odborností kategorie drůbeže, holubů a králíků. Všech třináct středočeských okresů, včetně Prahy, mohlo přihlásit libovolný počet kolekcí, minimálně jich ale muselo být sedm.
V kategorii drůbeže desetičlenná komise s předsedajícím Ivanem Pavlem vyhodnotila jako nejlepší chovatele z Kolína, kteří nasbírali 1996 bodů. Obhájili tak předloňský triumf, když své kolegy z Mělníka a Nymburka předčili o 9,75, respektive o 16,5 bodu.
Podle sedmadvacetičlenného týmu posuzovatelů holubů v čele s Ing. Jiřím Veltruským mají nejlepší holuby chovatelé z Prahy – západ, kteří si tak od posledního hodnocení v meziokresní soutěži polepšili o jedno místo. O čtyři body za nimi se s počtem 2634 bodů umístili holubáři z Kolína, na třetím místě se ztrátou pouhých sedmi bodů na vítěze figurovali chovatelé z Nymburka.
Dvaadvacetičlenná jury pod vedením Ing. Josefa Zadiny se podepsala pod výsledky v odbornosti králíků. Stejně jako předloni dominovali chovatelé z Prahy – východ, kteří nasbírali 2652,5 bodu. Druhé místo obhájili chovatelé z Mladé Boleslavi, kteří měli ztrátu 8,5 bodu na vítěze. Celkem 2641 bodů stačilo králíkářům z Kutné Hory jen na bronzový stupínek.

Klubové speciálky
Součástí krajské chovatelské podívané byly i speciální výstavy klubů. Chovatelé chocholatých plemen drůbeže představili čtyři plemena – hedvábničku vousatou (i zdrobnělou), sultánku, zdrobnělou holanďanku a zdrobnělou paduánku v celkovém počtu 77 kusů. Klub uděloval čtyři věcné ceny za nejlepší kolekci, kohouta a slepici hedvábniček a za nejlepší kolekci holanďanek. Pohár za vítěznou kolekci hedvábniček získal Ing. Richard Konrád z Prahy, kterému za kohoutka se dvěma slepičkami v rázu stříbrošedém odborná komise přiznala 287 bodů. V kategorii holanďaněk byla nejlepší kolekce černě zbarvených chocholatých slepic Josefa Veselého z Úpice, který v součtu nasbíral 284 bodů. Ve zbývajících kategoriích posuzovatelé vyzdvihli slepici z vítězné Konrádovy kolekce hedvábniček, kterou ohodnotili 98 body. A konečně pohár získal i Břetislav Šáfr z Provodína, který za divoce zbarveného kohouta hedvábničky nasbíral 95 bodů.
Speciální výstava chovatelů holubů gigantů nabídla 153 holubů ve čtrnácti barevných rázech. Také chovatelé tohoto užitkového plemene holubů rozdávali poháry. Pohár za nejlepšího giganta modrého pruhového získal stejně jako loni Vratislav Reich z obce Plasy u Plzně, kterému za holuba komise přisoudila 96 bodů. V rázu modrý kapratý byla nejlepší holubice s 95 body Ondřeje Matouše z Milovic. Klubový pohár získal také holubář Václav Civín z Kolína za svou 96 bodovou holubici v barevném rázu grizzly. Posledním z věcně oceněných chovatelů se stal František Leifr z Unhoště, když za opálově zbarveného holuba nasbíral 95 bodů.
Klubová výstava chovatelů holubů rysů představila přes dvě stovky holubů v devíti barevných rázech. V klubovém zápolení bylo uděleno celkem čtrnáct pohárů, z nichž šest bylo pro mistra klubu chovatelů holubů rysů modrých šupkatých a dále pro rysy v ostatních barevných rázech. Zbývajících osm věcných klubových cen patřilo nejlepším holubům v jednotlivých barevných kombinacích. Podtrženo, sečteno – v kategorii modrých šupkatých získali titul mistr klubu Petr Kejzlar z Nového Města nad Metují (476 bodů), Josef Ouzký z obce Velké Výkleky (475 bodů) a Radim Kutra z Mysločovic (474 bodů). V kategorii ostatních barevných rázů rysů se pak mistry klubu stali Jiří Kristek z Vikýřovic (472 bodů), Petr Tobolka z Holic v Čechách (471 bodů) a Miroslav Jurčík ze Bzence (468 bodů).
Na speciálce klubu chovatelů brněnských voláčů bylo k vidění 187 holubů ve 24 barevných rázech. Pohár za nejlepšího holuba – voláče v rázu červený bělopruhý, oceněného 96 body, získal Josef Svatuška z Loun. Jmenovaný chovatel potvrdil vynikající úroveň chovu ještě ziskem poháru za nejlepší kolekci bělopruhých holubů. Nejlépe oceněnou kolekci kreslených holubů sestavil František Houdek z Moravan u Holic. Holubáři Marek Fila z Hustopečí a Vít Dostál ze Smidar pak získali pohár v kategorii nejlepší kolekce plnobarevných holubů.
Na klubové výstavě chovatelé králíků plemene moravský modrý představili 86 zvířat. Pohár za nejlepší kolekci získali chovatelé Ivan Křešnička ze Strakonic, který nasbíral 381 bodů a Jaroslav Klika ze Znojma, jehož kolekce měla o půl bodu nižší „skóre“. Přesněji 380,5 bodu.
Druhá středočeská výstava v Lysé nebyla jen zajímavou přehlídkou zvířat a dostaveníčkem chovatelů. Stala se také významnou celospolečenskou akcí, podporující chovatelské tradice i pozitivní vztah člověka k přírodě. A to jsou hodnoty, které by se neměly z našeho života vytrácet.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down