Nové případy ptačí influenzy ptáků byly hlášeny také v České republice a na Tchaj-wanu. Nedávno byla objevena nová ohniska v nových oblastech Bulharska a Vietnamu. Byla potvrzena vysoce patogenní influenza ptáků (HPAI).
Bulharsko uvádí své první případy vysoce patogenní influenzy ptáků (HPAI) varianty viru H5N8 od dubna roku 2019. Podle poslední zprávy ministerstva zemědělství Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) došlo k propuknutí choroby v oblasti Plovdivu ve středním Bulharsku. Od 17. února zemřelo na farmě více než 9100 ptáků a bylo utraceno dalších 5830 kusů drůbeže. Zdroj infekce není znám, ačkoli stejný virus byl v poslední době detekován i v jiných středoevropských zemích. Zasažené hejno bylo ve městě Rakovski a šlo o mulardy, komerční kachní hybridy. Úřady kontrolovaly dalších 25 drůbežářských farem do 3 km od ohniska a dalších 24 provozoven v pásmu ostrahy 10 kilometrů. Podle zprávy OIE se jednalo o první ohnisko HPAI v Bulharsku od dubna 2019. V říjnu roku 2018 bulharské úřady vyřadily více než 100 000 kuřat a 16 000 kachen, aby se zabránilo šíření HPAI. Potvrzením nemoci v Bulharsku je podle italského zdravotního úřadu a výzkumné organizace pro zdraví zvířat a bezpečnost potravin (IZSVe) v letošním roce celkový počet evropských zemí, které hlásí HPAI, dosud osm. Polsko zaznamenalo první ohnisko v zimě, poslední den roku 2019.
Agentury pro zdraví zvířat v Maďarsku a na Ukrajině v minulém týdnu informovaly OIE, že v jejich zemích nebyly potvrzeny žádné nové případy.
Druhé ohnisko v České republice
Veterinární správa České republiky potvrdila OIE druhé ohnisko HPAI. Podtyp viru H5N8 byl detekován na velké drůbežárně v Slepoticích ve střední části Pardubického kraje v polovině února. Zhruba 1300 ze 7500 krůt na farmě uhynulo. Ostatní krůty a 130 000 brojlerů se plánuje vyřadit. První ohnisko nemoci bylo zjištěno v malém soukromém chovu drůbeže v sousedním regionu Vysočina letos v lednu.
Nizozemští zemědělci zavřou drůbež
Pokud jde o nedávné objevení HPAI u drůbeže v západní oblasti Německa, bylo doporučeno komerčním chovatelům drůbeže v Nizozemsku, aby ptáky ustájili. Podle nizozemské ústřední vlády tato akce sníží riziko přenosu viru z volně žijících ptáků. V Nizozemsku je rovněž zavedeno nařízení o postupu čištění a dezinfekce vozidel přepravujících vnímavé druhy ze země s ptačí chřipkou. Toto opatření platí pro obchod s Německem. Na tento postup dohlíží nizozemský úřad pro bezpečnost potravin a spotřebních výrobků (NVWA).
HPAI H5N1 se vrací do jižního Vietnamu
Po krátkém klidu došlo na jihu Vietnamu k objevení se dvou ohnisek HPAI s variantou viru H5N1. Objevilo se to ve vesnických hejnech v provincii Tra Vinh, která je v deltě Mekongu. Podle zprávy ministerstva zemědělství pro OIE bylo v těchto ohniscích více než 1700 ptáků s více než 400 úhyny. Tento virus byl naposledy detekován v regionu v červnu loňského roku a zdroj současné infekce není znám. Mezitím se počet ohnisek spojených s variantou viru H5N8 v severním Vietnamu od poloviny ledna zvýšil na 16. Dalších šest vesnických hejn v provinciích Thanh Hoa a Nghe An bylo podle oficiální zprávy potvrzeno jako pozitivní v polovině února. V důsledku toho bylo nejnověji utraceno více než 8000 kusů drůbeže.
Potvrzení ohnisek H5N1 vedlo vládu v sousední Kambodži k zpřísnění omezení dovozu drůbeže z Vietnamu. Ministr zemědělství oznámil devítibodový plán, jak zabránit viru objevit se v Kambodži, jak uvádí noviny Phnom Penh Post. Mezi opatření patří zastavení nezákonného dovozu, sledování stavu drůbeže na celostátní úrovni, zvyšování povědomí drůbežářů o chorobě a zlepšení biologické bezpečnosti na farmách.
Pět nových HPAI ohnisek na Tchaj-wanu
Za poslední týden došlo na Tchaj-wanu k vzniku pěti nových ohnisek HPAI spojeným s virem H5N2. Podle zprávy Rady zemědělství pro OIE více než 40 300 kusů drůbeže bylo uhynulo nebo bylo utraceno. Byla zasažená čtyři hejna kuřat a další ohnisko bylo zjištěno v chovu kachen. Tři farmy byly v kraji Changhua a další dvě v Yunlinu. Stejně jako v předchozích případech, tchajwanské úřady omezily u všech nakažených farem pohyb. Všichni ptáci byli utraceni a prostory byly důkladně vyčištěny a vydezinfikovány. Drůbežářské farmy do tří kilometrů od každého ohniska budou podrobeny inspekci a během následujících tří měsíců budou pod intenzivním dohledem. Na základě zpráv pro OIE došlo na Tchaj-wanu od začátku roku 2020 ke vzniku 20 potvrzeným ohniskům s virem H5N2, což vedlo k přímé ztrátě více než 204 300 drůbeže. Virus postihuje odvětví chovu drůbeže v zemi od ledna 2015.
Tento týden Čína zrušila zákaz dovozu živé drůbeže z USA. V roce 2015 byl zákaz zaveden, aby se zabránilo šíření HPAI. V listopadu roku 2019 Čína zrušila zákaz umožňující dovoz drůbežích výrobků z USA. Čínské orgány nedávno potvrdily vznik ohniska HPAI u drůbeže v provinciích S'-čchuan a Hunan.
Zdroj: www.wattagnet.com, Jackie Linden, 21. 2. 2020