11.03.2021 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka nepolevuje

Podle systému rychlého varování ADNS (Animal Disease Notification System) bylo od začátku letošního roku v evropských chovech drůbeže potvrzeno již 550 ohnisek vysocepatogenní aviární influenzy. Nejvíce postižení byli chovatelé drůbeže ve Francii, kde bylo k 5. březnu potvrzeno 402 záchytů. Problémy měli také v Německu (54 ohnisek) a v Polsku (26 ohnisek). S nadcházejícím jarem přibývá záchytů také v chovech drůbeže v České republice, kde se včera potvrdilo již jedenácté ohnisko aviární influenzy.

Podobně jako loni se i letošní první případ aviární influenzy v chovu drůbeže na našem území potvrdil na začátku roku, konkrétně 22. ledna a shodně se jednalo o vysocepatogenní subtyp H5N8. Na základě potvrzení Národní referenční laboratoře Státního veterinárního ústavu Praha do 10. března Státní veterinární správa vyhlásila celkem jedenáct ohnisek ptačí chřipky. Z nich byly tři v Jihočeském a Středočeském kraji, naproti tomu v západních Čechách byla dvě ohniska a v Pardubickém a Moravskoslezském kraji bylo po jednom ohnisku, stejně jako na Vysočině. Ve všech letošních případech se potýkali s nákazou v malochovech, kde je dodržování zásad biosekurity i vzhledem ke způsobu chovu několika druhů drůbeže pohromadě složitější než v komerčních chovech. Na druhou stranu to současně ukazuje, že zavedená preventivní opatření ve velkochovech fungují.
Nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy aviární influenzy byly divoké kachny, které jsou k infekci virem subtypu H5N8 relativně rezistentní. Naopak nejvnímavější jsou krůty a kur domácí, u volně žijících ptáků to je labuť velká. Virus však byl popsán i u dalších druhů vodních ptáků, dravců i exotických ptáků. K přenosu viru dochází přímým kontaktem sekrety a trusem nebo kontaminovaným krmivem, vodou, kontaminovanými vejci, nářadím apod.
Jestliže loni v souvislosti s ptačí chřipkou museli veterináři usmrtit téměř na 140 tisíc ptáků, do 10. 3. jich bylo 864 kusů.
Jedenácté ohnisko ptačí chřipky v České republice, které bylo vyhlášeno 10. 3. 2021, se nachází v malochovu drůbeže v obci Počaply na Příbramsku. Ve stejný den byl virus ptačí chřipky zároveň potvrzen u volně žijících vodních ptáků na dalších třech místech České republiky, respektive na dvou v Olomouckém kraji a na Zlínsku.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down