16.11.2024 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ptačí chřipka po deváté v komerčním chovu

Včera referenční laboratoř Státního veterinárního ústavu Praha – Lysolaje potvrdila ptačí chřipku subtypu H5N1 v komerčním chovu drůbeže společnosti Klatovské rybářství, a. s., v Nalžovských Horách na Klatovsku v Plzeňském kraji. Vedle dvanácti tisíc pekingských kachen, z nichž asi dvě procenta jevila klinické příznaky onemocnění, se v chovu dále nachází 780 bažantů, 2600 divokých kachen a 2900 orebic.

 

V chovu se muselo utratit také 2600 kusů kachen divokých
V chovu se muselo utratit také 2600 kusů kachen divokých...

Ve čtvrtek, 14. 11. chovatel nahlásil Krajské veterinární správě SVS pro Plzeňský kraj náhlý úhyn asi 250 kusů pekingských kachen ve výkrmu, které vykazovaly příznaky typické pro ptačí chřipku. Veterinární inspektoři provedli v chovu šetření, odebrali vzorky a zavedli zde předběžná opatření s cílem zabránit šíření nákazy z chovu. Vyšetření odebraných vzorků ve Státním veterinárním ústavu Praha – Lysolaje potvrdilo u uhynulých kusů ptačí chřipku subtypu H5N1.

 

...a na osm set bažantů
...a na osm set bažantů

Přijatá opatření

V rámci přijatých opatření se v postiženém chovu šetrně utratí veškerá drůbež. Vzhledem k tomu, že se jedná o komerční chov, se kolem ohniska vymezilo tříkilometrové ochranné pásmo a desetikilometrové pásmo dozoru. V těchto pásmech jsou vyhlášena mimořádná veterinární opatření, v jejichž rámci se omezuje přemísťování drůbeže, sepisují se chovy drůbeže a zakazuje se pořádání hromadných akcí, jako jsou burzy či výstavy ptactva, které představují riziko dalšího šíření nákazy.

V letošním roce bylo v České republice dosud potvrzeno jednatřicet ohnisek ptačí chřipky v nekomerčních malochovech drůbeže. Aktuálně potvrzené ohnisko ptačí chřipky je v pořadí již deváté v komerčním chovu.

 

Zásady prevence

Základním preventivním opatřením je chovat drůbež v uzavřených objektech a zabránit jejímu kontaktu s volně žijícími ptáky. V chovech, kde nelze zajistit umístění drůbeže v uzavřeném objektu, je nutné přijmout opatření, která minimalizují rizika kontaminace vody, krmiva a podestýlky trusem volně žijících ptáků. A v případě chovu vodní drůbeže je namístě zabránit tomu, aby se chovaní ptáci zdržovali na vodních plochách. Jakékoli změny v chování drůbeže spojené s náhlým poklesem snášky nebo příjmem krmiva a samozřejmě i zvýšený úhyn ptáků je třeba nahlásit místně příslušné krajské veterinární správě.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down