V komerčních hejnech krůt v Polsku bylo hlášeno ohnisko vysoce patogenní ptačí influenzy (HPAI). Celkem bylo postiženo 12 089 krůt. Odebrané vzorky z pěti krůt byly pozitivní na vysoce patogenní ptačí chřipku H5N8.
Generální veterinární inspekce polského ministerstva zemědělství a rozvoje venkova oznámila propuknutí ptačí chřipky Světové organizaci pro zdraví zvířat (OIE) 2. ledna. Podle zprávy na webové stránce OIE uhynuly krůty na farmě v regionu Lublin ve východní části země, která hraničí s Běloruskem a Ukrajinou.
Zdroj infekce nebyl stanoven
Kontrolní opatření podle OIE zahrnují screening, sledovatelnost, ničení vedlejších produktů živočišného původu, úřední likvidaci jatečně upravených těl, vedlejší produktů a odpadů, kontrolu vodních nádrží a volně žijících živočichů a okolí. V posledním ohnisku, jak řekl Andrzej Danielak, prezident polské asociace chovatelů a producentů drůbeže agentuře Reuters, by mohly být zasaženy tři farmy s rizikem až úhynů nebo likvidace 350 000 ptáků v okruhu tří kilometrů.
OIE uvedla, že bude poskytovat týdenní aktualizace o situaci ptačí chřipky v Polsku, dokud nebude vyřešena.
Jedná se o první případ HPAI H5N8 od roku 2017. V březnu téhož roku polští veterinární úředníci informovali OIE o výskytu této choroby ve třech komerčních hejnech a dvou malých dvorkových ve vojvodstvích Velkopolském, Malopolském a Lubušském. V důsledku této nákazy uhynulo nebo bylo zlikvidováno více než 31 000 kusů drůbeže.
Polsko se také bojí ASF
Kromě řešení případu HPAI se polští veterinární úředníci zabývají také infekcí afrického moru prasat (ASF). Podle OIE bylo hlášeno 87 případů onemocnění, které se týkalo 116 zvířat. Doposud byly všechny hlášené případy u divočáků a nebyly ovlivněny chovy domácích prasat.*
Zdroj: www.wattagnet.com, Roy Graber – 3. ledna 2020