Ptačí chřipka u skotu – zatím v ČR můžeme být klidní

Jak již Náš chov informoval, v letošním roce byl virus ptačí chřipky poprvé detekován u dojného skotu v USA. V ČR se kvůli tomu uskutečnilo jednání meziresortní skupiny za přítomnosti odborníků z Ministerstva zdravotnictví, Státní veterinární správy a Státního zdravotního ústavu. Níže jsou uvedeny některé závěry:

První případy byly zjišťovány od března 2024 v Texasu, kde začali s testováním skotu a vyšetřováním vzorků mléka. Vyšetřování souviselo s poklesem produkce mléka na farmách ve více státech USA. Mimo to byl zjištěn stejný virus také u 5 koz a 2 lam v USA. Jedná se však o kmen viru ptačí chřipky, který se v Evropě nevyskytuje a v současné době je jeho zavlečení z USA velmi málo pravděpodobné.

Aktuálně se zmíněný kmen viru ptačí chřipky šíří ve stádech dojného skotu v devíti státech USA. Z hlediska vlastností viru se jedná o zcela nový projev ptačí chřipky. K nákaze skotu doposud nedošlo v žádné jiné zemi než v USA. Na konci května je v USA evidováno celkem 70 stád skotu, kde cirkuluje virus ptačí chřipky. Ve stádech se šíří virus přímým přenosem mezi skotem. K infekci došlo pravděpodobně od volně žijících ptáků na přelomu prosince 2023 a ledna 2024. Virus nelze prokázat v nosních a krčních   stěrech, ale je vylučován do mléka a je přítomen ve svalovině. U krav se zpočátku infekce projevuje snížením dojivosti, závažnější projevy onemocnění mají starší kusy. USA zavedly opatření, aby se zabránilo šíření viru. Jedná se o omezení přesunu skotu, dodržování biologické bezpečnosti a testování zvířat před přesuny.

Přenos na člověka

Do současnosti byly v USA potvrzeny tři případy nákazy u člověka, a to ve dvou státech, Texasu a Michiganu. Všechny tři osoby byly v těsném kontaktu s infikovanými zvířaty jako pracovníci v nakažených chovech skotu. V prvních dvou případech bylo onemocnění mírné a projevovalo se pouze zánětem spojivek, přičemž virus byl detekován pouze ve spojivkovém vaku. Poslední nemocný má kromě zánětu spojivek rovněž projevy respiračního onemocnění horních cest dýchacích, včetně kašle bez horečky. Všem pozitivně testovaným osobám je bez prodlení podáno antivirotikum a jsou monitorovány jejich kontakty. Jiné klinické formy nebyly zaznamenány a rovněž nebyl potvrzen přenos onemocnění z člověka na člověka.

V Evropě v roce 2024 nebyly pozorovány ani zjištěny žádné případy ptačí chřipky u lidí. Přestože virus ptačí chřipky cirkuluje i v Evropě, jedná se o jiné genotypy. Riziko pro veřejnost zůstává nadále nízké. Osobám pracujícím se zvířaty se doporučuje očkování proti sezónní chřipce

Biologická bezpečnost mléka

U mléka bylo prokázáno, že po tepelné úpravě (pasterizaci, převaření) dochází k inaktivaci viru a člověk, ani další zvířata krmená mlékem či mléčnými produkty se nemohou nakazit po požití pasterizovaného či tepelně upraveného mléka nebo produktů vyrobených z pasterizovaného mléka. U sýrů vyráběných ze syrového mléka se předpokládá inaktivace viru při technologické úpravě. Vzhledem k tomu, že se do Evropy nedováží mléko a mléčné výrobky z USA, lze prakticky vyloučit možnost zavlečení nákazy od krav z USA do ČR.

Pozor na manipulaci s hovězím masem ze zámoří

Nelze však vyloučit přítomnost viru v mase infikovaného skotu. Proto je třeba při přípravě pokrmů z masa pocházejícího z USA dodržovat následující doporučení:

  • Veškeré nádobí a předměty, které byly ve styku se syrovým masem, ihned umýt.
  • Vyloučit způsob přípravy, kdy může vznikat aerosol (naklepávání řízků).
  • Nedávat domácím mazlíčkům syrové maso bez tepelné úpravy.
  • Nekonzumovat syrové maso bez tepelné úpravy minimálně na 70  °C po dobu alespoň 10 minut, úprava při vyšší teplotě po kratší dobu nemusí být pro inaktivaci viru dostatečná.
  • V případě steakové úpravy hovězího masa se doporučuje vyšší stupeň propečení.

Podle tiskových zpráv SVS ČR, Ministerstva zdravotnictví a Státního zdravotního ústavu*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down