Den po potvrzení výskytu aviární influenzy u uhynulé labutě na Písecku, Státní veterinární správa vyhlásila mimořádná veterinární opatření v obci Dlouhá Lhota u Tábora v Jihočeském kraji, kde se nákaza potvrdila v malochovu drůbeže. Nejpravděpodobnějším zdrojem nákazy subtypem H5N8 byly divoké kachny z blízkého rybníka.
V zájmovém chovu zhruba se třiceti kusy různých druhů drůbeže (slepic, křepelek a kachen pižmových) došlo během dvou dnů k úhynu poloviny ptáků. Bezprostředně potom, co chovatel nastalou situaci ohlásil Krajské veterinární správě, veterinární inspektoři zahájili v chovu šetření a v rámci předběžných opatření odeslali uhynulé ptáky k vyšetření do Státního veterinárního ústavu Praha. Akreditovaná laboratoř uvedeného lysolajského ústavu potvrdila u uhynulé drůbeže ptačí chřipku subtypu H5N8, podobně jako u uhynulé labutě na Písecku. „Státní veterinární správa v souladu s platnou legislativou přijala okamžitě opatření k zamezení dalšího šíření nákazy. Zbývající drůbež v chovu bude utracena, kolem ohniska bude vymezeno tříkilometrové ochranné pásmo a pásmo dozoru o poloměru deseti kilometrů. V těchto pásmech budou vyhlášena mimořádná veterinární opatření,“ uvedl ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád.
V rámci mimořádných veterinárních opatření bude omezen pohyb drůbeže do vymezených pásem a naopak, provede se soupis chovů drůbeže a bude zakázáno pořádání výstav či burz drůbeže a ptactva, které představují velké riziko šíření nákazy.
Za utracené ptáky mohou chovatelé požadovat od státu odškodné.
Žádost o poskytnutí náhrady nákladů a ztrát vzniklých v souvislosti s aviární influenzou z prostředků státního rozpočtu podle § 67 zákona č. 166/1999 Sb. je nutné podat na Ministerstvo zemědělství nejpozději do šesti týdnů ode dne utracení nebo poražení zvířat, respektive dvaačtyřicet dnů ode dne skončení nařízených ochranných a zdolávacích opatření. Náhrada škody se stanovuje podle tzv. sčítacího listu drůbeže a jiných ptáků v drobnochovu. Dokument obsahuje orientační ocenění pro odhad nákladů na úhradu ztrát drobným chovatelům hrabavé a vodní drůbeže, dále pštrosů, ale i okrasného ptactva a holubů. Pro hrabavou a vodní drůbež specifikuje i ocenění chovných ptáků, nosnic pro produkci konzumních vajec a ptáků na výkrm. Ocenění ptáků na „sčítacím listu“ je pouze orientační. Majitelé vzácných ptáků mají nárok na náhradu skutečné ceny ptáka, a to na základě dokladu o koupi či znaleckého odhadu.*